Vinařské oblasti České republiky

Čechy, Morava a jejich vinařské oblasti
V České republice je 377 vinařských obcí, ve kterých hospodaří na vinicích přes 19 tisíc pěstitelů vinné révy. Nalezneme zde dvě základní vinařské oblasti. Vinařskou oblast Morava a vinařskou oblast Čechy. Celková plocha vinic v České republice činí více než 18 700 ha. Ovšem víno je produkováno především na jižní Moravě, noho roztroušených vinic je ale možné najít i v Čechách. Nejrozšířenější odrůdy jsou Müller-Thürgau, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský. Vinařské oblasti se dále dělí na podoblasti, kterých je celkem šest. Dvě v Čechách a čtyři na Moravě.
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Čechy patří k nejsevernějším oblastem evropského vinohradnictví. Vinařská oblast Čechy v porovnání s teplejšími a slunnějšími krajinami jižněji od nás by se mohlo zdát, že Čechy nejsou zrovna ideálním územím pro pěstování vinné révy. Přesto zde najdeme mnoho míst, převážně ve střední a severní části, kde se réva pěstuje. V těchto částech Čech dosahuje průměrná teplota 8,7°C a ve vegetačním období okolo 15 °C. Vinice se nacházejí kolem řek Labe, Vltavy, a Berounky na jižních chráněných svazích. Vinná réva zde dává celkem dobré výnosy a jakost vín kolísá. Přesto v dobrých ročnících zde objevíme mnoho vynikajících vín, která získávají na své kvalitě ležením v historicky zajímavých a pro stárnutí vín dokonalých sklepech. Vinařskou oblast Čechy tvoří dvě vinařské podoblasti – mělnická a litoměřická, jejich rozloha 672 hektarů představuje 4 % vinic České republiky. Leží zde 66 vinařských obcí, 171 viničních tratí a vinice obhospodařuje 131 pěstitelů.
Vinařská oblast Morava
Nalézá se v jižním cípu Moravy a v okolí Brna a obsahuje cca 96% registrovaných vinic v České republice. Vinařská oblast Morava má rozlohu cca 17 450 ha (uváděná čísla vždy kolísají v závislosti na různých proměnných faktorech). Rozkládá se v Jihomoravském kraji a nepatrně zasahuje do kraje Zlínského. Roční průměrná teplota je 9,42 °C, průměr ročních srážek 510 mm a průměrná roční délka slunečního svitu je 2 244 hodin. Klima oblasti je většinou vnitrozemské s občasným vlivem atlantického vlhkého vzduchu. Moravská oblast je souhrnem klimatických podmínek předurčena pro pěstování bílých odrůd, které se vyznačují svěží kyselinou a charakteristikou jednotlivých podoblastí. Modrým odrůdám pro výrobu červených vín se v naší zeměpisné šířce moc nedaří, ale v posledních letech se vlivem teplejšího počasí a kvalitnější zpracovatelské technologie jejich kvalita zvyšuje. Půdní faktory jsou velice pestré a různorodé. Převážně převládají půdy kamenité, štěrkovité, písečné, ale i jílovité. Tato různorodost půd a klimatické podmínky vtiskávají moravským vínům nesmazatelný charakter, který se vyznačuje jemnými aromatickými látkami a příjemnou pitelností. Na jižní Moravě se vyskytují i vesničky vinných sklepů bez trvale žijících obyvatel.
Vinařský zákon č. 321/2004 změnil rozdělení i Moravy. Došlo ke sloučení několika oblastí, a zanikly nám podoblasti: slovácká a velkopavlovická. Rozloha oblastí mikulovská a znojemská zůstala beze změn, pouze se změnil jejich statut na podoblasti.
Zpět

Historie vinařství na Moravě

Vinaři mají svého mistra v řezu révy vinné
Vinařství
proč nakupovat právě u nás
- Prodej za ceny vinařů
- Doprava zdarma
- Věrnostní slevy
- Pouze kvalitní vína
- Na trhu od roku 2006
- E-shop roku
- Kamenná prodejna
- Garance spokojenosti
- Pravidelné degustace
- Vína s Vaším logem