Degustace 17. 02. 2017 Vinařství Hradil
Dne 17. 2. 2017 jsme v tomto roce na degustaci jako prvního přivítali pana Lukáše Hradila. Tento velmi oblíbený vinař je majitelem Vinařství Hradil a velmi rád - stejně jako každý rok přijal naše pozvání na degustaci. Výjimečnost p. Hradila spočívá v tom, že je schopný mít již v únoru vína připravená a naláhvovaná. Rok 2016 hodnotil jako velice dobrý rok, který je v těsném závěsu za rokem 2015, jenž byl dle pana vinaře exkluzivní, a to jak na bílá tak hlavně červená vína. Pan Hradil doprovázel celou degustaci svým humorem, tudíž jeho výklad byl nejen velice zajímavý, ale také zábavný. Stručně a jasně zodpovídal otázky degustátorů, seznámil nás s plány na další roky a také samozřejmě s výrobou a pěstováním jednotlivých vín, která jsme degustovali. Tento vinař si velice zakládá na kvalitě svých vín, ale umí být i sebekritický. Než jsme přistoupili k degustaci jednotlivých vín, prošli jsme si s panem Hradilem krátce historii jeho vinařství.
Vinařství Hradil se nachází v Čejkovicích a jedná se o malé rodinné vinařství. Svým vznikem navázal pan Lukáš Hradil na svého otce Vojtěcha, který vybudoval sklep a vyráběl sudová vína. Syn Lukáš modernizoval technologii a začal lahvovat. Od roku 2002 se vinařství začíná specializovat na výrobu přívlastkových a speciálních vín. Nejlepším předpokladem pro výrobu vín s nezaměnitelným aroma a chutí jsou jedinečné půdní a klimatické podmínky, nízké zatížení révových keřů, kvalitně prováděné zelené práce a v neposlední řadě probírka hroznů. Zpracování takto sklizených hroznů probíhá v moderně vybaveném technologickém provozu. Vinařství Hradil klade důraz na rychlé a šetrné zpracování. Vína jsou vyráběna metodou řízené fermentace v nerezových tancích a dřevěných dubových sudech typu barrique. Specialitou tohoto vinařství je červené víno Rubinet, které je vyráběno technologií bílého vína bez macerace na slupkách. Rubinet vyrábí toto vinařství jako jediné v ČR.
Na degustaci jsme ochutnávali 10 vzorků vín + nad rámec 2 vzorky, které právě připravuje a nemají ještě etiketu. 8 bílých vín, 1 růžové víno a 3 červená vína.
A nyní již k jednotlivým vínům.
Neuburské kabinetní 2015, suché – víno, které je mezi zákazníky a vinaři nedoceněno. Do budoucna bude této odrůdy méně. Je to vyloženě letní víno na každodenní pití, které má ovocnou vůni.
alk.12%
cukr 2 g/l
kyselina 6,5 g/l
Neuburské pozdní sběr 2016, suché – Jedno ze dvou vín, které přinesl pan Hradil k ochutnávce nad rámec naší degustační listiny. Tento Neuburg je úplně jiný než v roce 2015, a měl by vystoupat až o stupeň výš. Jsou zde cítit květiny a louka.
Alk. 12,0 %
cukr 1 g/l
kyselina 6,5 g/l
Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2015, suché – Dle slov pana Hradila se plánuje do budoucna této odrůdě více věnovat a na trh s ním "vyjít" až po roce nebo dvou. V ročníku 2015 se mu nepodařilo u této odrůdy odbourat jablečnou kyselinu, nicméně působí minerálně zemitým dojmem a kyselina je zakulacená.
Alk. 12,0 %
cukr 4,6 g/l
kyselina 7 g/l
Ryzlink rýnský 2016, suché – Druhé víno nad rámec degustační listiny. Tady se úspěšně podařila vinaři odbourat jablečná kyselina a přeměnila se na kyselinu mléčnou. Ekonomicky náročnější víno. Víno po dozrání bude vonět po kandovaném ovoci. Je suché, ale není vůbec kyselé a je předurčeno k ležení.
Alk: 13,5 %
Kyselina: 5,3
Rulandské bílé, pozdní sběr 2016,suché- Nejsušší víno z degustační nabídky. Vinaři se podařilo zrání na 23 stupňů. Zde je cítit tropická vůně. Pan Hradil doporučuje toto víno vychladit cca na 10°C.
Alk. 12,5 %
Cukr 1 g/l
Kyselina 6,8 g/l
Sauvignon Blanc, pozdní sběr 2016, suché- tady se sbírali dva Sauvignony měsíc od sebe. První várka na kyselinky a druhá, aby dodala vínu plnost. Víno má černorybízové tóny a ovocitost. Vinohrad, ze kterého odrůda pochází je starý 6 let, tudíž je ještě mladý a vinař ho musí dle jeho slov „umravňovat a stabilizovat". Po 10 letech již pak keře ví, co po nich vinař chce, jsou stabilizované a vědí "co mají dělat".
Alk 13,5 %
Cukr 2 g/l
Kyselina 6,9 g/l
Rulandské šedé, výběr z hroznů 2016, polosuché – Víno má barvu jemně do oranžova. Zde cítíme tropickou vůni – fíky, mango.
Alk. 13,0 %
Cukr 8 g/l
Kyselina 6,9 g/l
Pálava, výběr z hroznů 2016, polosuché – Tato odrůda je velice módní. Barva je žlutá, čajová, voní po květinách a liči. K Pálavě patří zbytkový cukr, který je údajně dobrý na pálení žáhy. Pan Hradil nám také prozradil, že tuto odrůdu dával do lahví na poslední chvíli před 14 dny.
Alk 13%
Cukr 12 g/l
Kyselina 6 g/l
Cuvée Davis rosé, pozdní sběr 2016, polosuché - Tato odrůda vinaře tento rok trochu zlobila – nechtěla prokvasit do sucha a začala oxidovat. Víno má svěží tóny po malinách a jahodách. Víno nazval "Vášní léta" a doporučil víno vychladit na 8° C. Je zde velký zbytkový cukr, což mají zákazníci rádi.
Alk 12,0 %
Cukr 11,4 g/l
Kyselina 6,5 g/l
Dornfelder, pozdní sběr 2016, suché – Rok 2016 byl ideální na červená vína. Dornfelder vyzrál na 23 stupňů. Zde vinař trochu experimentoval a smíchal rok 2015, který ho krásně zjemnil a naplnil, s rokem 2016. Víno je hutnější a voní po lesních plodech.
Alk 12,0 %
Cukr 0,8 g/l
Kyselina 3,8 g/l
Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2016, suché - Odrůda je určena na dlouhodobé zrání. Zde má vinař 15 let starý keř. Víno chutná po černém rybízu.
Alk 13,5 %
Cukr 0,3 g/l
Kyselina 4,7 g/l
Rubinet, MZV 2016, polosladké – Tradiční víno pana Hradila. Chutná po čokoládě, karamelu a vanilce. Víno je každý rok chuťově stejné a nemění se. Barva jde až do černa.
Alk. 13,0 %
Cukr 18,3 g/l
Kyselina 6 g/l
Vyhlášení výsledku dopadlo následovně:
1. místo Sauvignon Blanc, pozdní sběr 2016, suché
2. místo Rulandské bílé, pozdní sběr 2016, suché a Pálava, výběr z hroznů 2016, polosuché
3. místo Rubinet, MZV 2016, polosladké
Fotogalerie...
Zpět
Degustace 2. 12. 2016 Vinařství Petr Bíza
Degustace 25. 11. 2016 Portská, Madeira a Sherry vína
Vinařství
proč nakupovat právě u nás
- Prodej za ceny vinařů
- Doprava zdarma
- Věrnostní slevy
- Pouze kvalitní vína
- Na trhu od roku 2006
- E-shop roku
- Kamenná prodejna
- Garance spokojenosti
- Pravidelné degustace
- Vína s Vaším logem