Degustace 30. 06. 2017 Vinařství Víno z Kobylí

Finálovou poslední degustací prvního pololetí nás provedl na jejím začátku pan Lanžhotský - ředitel vinařství a technologií, poté předal slovo paní Cechmajstrové, která je zaměstnána na pozici vedoucí stáčírny a expedice vína ve společnosti Patria Kobylí.
Vína z Kobylí pochází z podoblasti Velké Pavlovice, z obce Kobylí, která je jihovýchodní a jednou z nejteplejších částí Moravy, kde se vinohradnictví a vinařství věnují již několik století. První písemná zmínka je z roku 1252, kdy pan Boček věnoval pražskému klášteru 4 láhve vína. Vinná réva se ale v oblasti Kobylí pěstovala už ve 3. století. Vinařství v Kobylí prošlo několika etapami a proměnami, kdy se střídala období konjunktury s obdobími nezdaru. Nejhoršími ranami pro vinařství v Kobylí byly vždy války. Například před 30letou válkou bylo v Kobylí cca 540 ha vinic, po válce zůstalo jen zhruba 9 hektarů. Vinice a vinařství tak byly víceméně zlikvidovány. Po následném období obnovy byl další ranou dovoz révokazu do Evropy na přelomu 19. a 20. století. Na základě této události se začaly vinice roubovat a poté už révokaz neškodil. Po roubování se vinice zase začaly rozrůstat a rozšiřovat, až do současné doby, kdy je jich v Kobylí cca 300 ha.
Společnosti Patria Kobylí patří 159 ha, ze kterých produkuje víno pod značkou Víno z Kobylí. Ke sběru se používají z 55 % kombajny, zbytek hroznů se sbírá ručně. Na svých hektarech obhospodařuje Patria Kobylí 9 tratí, jejichž názvy nalezneme na láhvích přívlastkových vín. Uvádění názvů tratí na etikety se stalo povinností všech vinařství. Nejznámější tratí Patria Kobylí je trať Rumperky. Jedná se o vysloveně jižní náhorní rovinu, kde svítí slunce téměř neustále. Jednou ze zajímavostí tohoto místa je, že se zde prováděl letecký výzkum historického sídliště a druhou zajímavostí je, že v této oblasti byl nalezen pochovaný mamut. Tolik k představení vinařství, částí degustace s představováním vzorků vín nás pak prováděla paní Cechmajstrová.
Jednotlivé vzorky vín nám byly představeny v následujícím pořadí:
Sylvánské zelené, pozdní sběr 2015, polosuché. Alkohol: 12,5 %, cukr: 5,6 g, kyseliny: 6,2 g, extrakt: 22,6 g.
Stará odrůda, která si prošla spoustou peripetií, kdysi byla přítomna v každé vinici, ale protože bývá považována za pracnou, nebyla oblíbená. Produkuje spoustu „zelené hmoty“, takže následné „zelené práce“ jsou velmi časově náročné. Hrozny k výrobě tohoto vína pocházejí z viniční tratě Holý kopec, která je největší tratí Patria Kobylí. Sklizeň probíhala 1. 10. 2015. Toto víno patří mezi neutrální odrůdy. K zátkování je použit dlouploškový korek, který dokáže víno držet v dobrém stavu po dobu 3-4 let.
Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2016, polosuché. Alkohol: 12 %, cukr: 10,2 g, kyseliny: 6,2 g, extrakt: 17,8 g.
Hrozny k výrobě tohoto vína pocházejí z nejlukrativnější tratě Rumperky. Víno patří do řady 8. století. Ve vůni je mladší, svěžejší, ovocně až květinové. Odrůda se vyznačuje vyšším obsahem kyselin, které udržují víno v lepší kondici. Pokud bychom chtěli archivovat, klidně můžeme až 5 let.
Chardonnay, pozdní sběr 2016, polosuché. Alkohol: 13 %, cukr: 7,1 g, kyseliny: 6,9 g, extrakt: 21,6 g.
Moderní odrůda. Barva vína je světle žlutá se zlatavými odlesky. Vůně je široká, květinově - ovocná. Svěží, ovocná, harmonická chuť je typická pro tuto odrůdu, dochuť tvoří pikantní kyselinka a jemná kořenitost. Podáváme k masitým jídlům, jemným sýrům, paštikám a plodům moře.
Rulandské bílé, pozdní sběr 2016, suché. Alkohol: 13 %, cukr: 7,4 g, kyseliny: 7,4 g, extrakt: 22,5 g.
Odrůda se pěstuje v Kobylí již dlouho. Také např. v Alsasku se pěstuje tato odrůda od 14. století. U nás se dříve nazývala Burgundské bílé, ale od roku 1993 se označuje jako Rulandské bílé. V chuti je víno elegantní, ve vůni s medovými tóny. Patria Kobylí garantuje dobu ležení 2-3 roky.
Rulandské šedé, pozdní sběr 2016, polosuché. Alkohol: 13,5 %, cukr: 9,7 g, kyseliny: 6,6 g, extrakt: 23,4 g.
Víno z kolekce 8. století. Hrozny pochází z tratě Holý kopec, z jihozápadního svahu s hlinitou půdou. Do Čech se tato odrůda dostala ve 14. století spolu s Rulandským modrým. Toto víno získalo vítězství na Valtických vinných trzích. Jedná se o plné, vysoce extraktivní víno s dlouhou dochutí.
Muškát moravský, kabinetní 2016, polosuché. Alkohol: 12 %, cukr: 5,2 g, kyseliny: 6,9 g, extrakt: 23,5 g.
Tato odrůda by se neměla vyskytovat nikde jinde než na Moravě, případně v Čechách, protože zde byla vyšlechtěna. Víno je lehčí, ve vůni velmi příjemné. Nedoporučuje se k archivaci, ideální konzumace je do 1-2 let.
Hibernal, pozdní sběr 2015, suché. Alkohol: 13 %, cukr: 5,1 g, kyseliny: 6 g, extrakt: 19,7 g.
Jedná se o aromatickou odrůdu, kterou má Patria Kobylí ve výsadbě 6 let. Jedná se o panenský sběr, neboť dříve vinice nerodila podle představ. Ve vůni je cítit angrešt a černý rybíz. V celkovém dojmu není nadměrně cítit vyšší obsah alkoholu.
Rulandské modré klaret, pozdní sběr 2016, polosuché. Alkohol: 14 %, cukr: 11 g, kyseliny: 6,6 g, extrakt: 23,1 g.
Víno vyrobené z modrých hroznů technologickým postupem výroby bílých vín. Hrozny se vyskládají na lis a samovolně se nechá šťáva odtékat. Hrozny se nelisují, aby se do vína dostalo co nejméně barviva. Znamená to, že z velkého množství je získáno jen málo šťávy. Zůstatky hroznů se dále využijí k výrobě červených vín. Jedná se o bílé víno z modrých hroznů. Víno je „přechodní“ v dnešní degustaci mezi bílými a červenými víny.
Zweigeltrebe, pozdní sběr 2015, suché. Alkohol: 12,5 %, cukr: 0,3 g, kyseliny: 5,9 g, extrakt: 26,5 g.
Na láhvi vína je Zlatá medaile ze soutěže Litoměřické vinné trhy. Tato soutěž má ambice do budoucna – být obdobou prestižní soutěže Valtické vinné trhy. Červená vína ve vinařství Patria Kobylí se vyrábí ve vinifikátorech a dále leží v dřevěných sudech o objemu 4 900 litrů. Odrůda Zweigeltrebe byla vyšlechtěná ze dvou odrůd, uvádí se matka: Svatovavřinecké, otec: Frankovka.
André, pozdní sběr 2015, suché. Alkohol: 12,5 %, cukr: 0,32 g, kyseliny: 6 g, extrakt: 27,9 g.
Víno je velmi extraktivní, v chuti sladěné, plné, je zde odbourána kyselina a jsou výborně cítit sladší třísloviny. Toto André velmi příjemně voní po povidlech a černých třešních. I u tohoto vína je patrná ohromná práce vinifikátorů a dřevěných sudů. André je pozdější odrůda, vyšlechtěná ve Velkých Pavlovicích z otce: Svatovavřineckého, matky: Frankovky.
Cabernet Moravia, pozdní sběr 2015, suché. Alkohol: 12,5 %, cukr: 0,28 g, kyseliny: 5,2 g, extrakt: 26,7 g.
I tato odrůda byla vyšlechtěna na Moravě, v Moravské Nové Vsi u pana Glose. Víno je velmi extraktivní, ve vůni je cítit černý rybíz a ideálně se víno hodí k tmavšímu masu a steakům. Toto víno získalo na letošních Vinařských Litoměřicích Zlatou medaili. Ocenění Zlatou medailí mohou získat vína, kterým bylo ze 100bodové stupnice uděleno více než 90 bodů a jedná se již o špičková vína.
Hibernal, výběr z hroznů 2016, sladké. Alkohol: 10 %, cukr: 70,1 g, kyseliny: 7,3 g, extrakt: 29,2 g.
V ovocné vůni je cítit sladkost a silně podchlazené se hodí jako aperitiv. Nehodí se k dlouhodobějšímu pití.
Konečné pořadí vín při hlasování:
1. Rulandské šedé, pozdní sběr 2016, polosuché
2. Sylvánské zelené, pozdní sběr 2015, polosuché
3. Hibernal, výběr z hroznů, 2016, sladké
Fotogalerie...
Zpět

Degustace 16. 06. 2017 Vinařství Sing Wine

Degustace 26. 05. 2017 Vinařství Sedlecká vína
Vinařství
proč nakupovat právě u nás
- Prodej za ceny vinařů
- Doprava zdarma
- Věrnostní slevy
- Pouze kvalitní vína
- Na trhu od roku 2006
- E-shop roku
- Kamenná prodejna
- Garance spokojenosti
- Pravidelné degustace
- Vína s Vaším logem