Degustace 30. 06. 2017 Vinařství Víno z Kobylí

Publikováno: 8.10.2017

Finálovou poslední degustací prvního pololetí nás provedl na jejím začátku pan Lanžhotský - ředitel vinařství a technologií, poté předal slovo paní Cechmajstrové, která je zaměstnána na pozici vedoucí stáčírny a expedice vína ve společnosti Patria Kobylí.

Vína z Kobylí pochází z podoblasti Velké Pavlovice, z obce Kobylí, která je jihovýchodní a jednou z nejteplejších částí Moravy, kde se vinohradnictví a vinařství věnují již několik století. První písemná zmínka je z roku 1252, kdy pan Boček věnoval pražskému klášteru 4 láhve vína. Vinná réva se ale v oblasti Kobylí pěstovala už ve 3. století. Vinařství v Kobylí prošlo několika etapami a proměnami, kdy se střídala období konjunktury s obdobími nezdaru. Nejhoršími ranami pro vinařství v Kobylí byly vždy války. Například před 30letou válkou bylo v Kobylí cca 540 ha vinic, po válce zůstalo jen zhruba 9 hektarů. Vinice a vinařství tak byly víceméně zlikvidovány. Po následném období obnovy byl další ranou dovoz révokazu do Evropy na přelomu 19. a 20. století.  Na základě této události se začaly vinice roubovat a poté už révokaz neškodil. Po roubování se vinice zase začaly rozrůstat a rozšiřovat, až do současné doby, kdy je jich v Kobylí cca 300 ha.

Společnosti Patria Kobylí patří 159 ha, ze kterých produkuje víno pod značkou Víno z Kobylí. Ke sběru se používají z 55 % kombajny, zbytek hroznů se sbírá ručně. Na svých hektarech obhospodařuje Patria Kobylí 9 tratí, jejichž názvy nalezneme na láhvích přívlastkových vín. Uvádění názvů tratí na etikety se stalo povinností všech vinařství. Nejznámější tratí Patria Kobylí je trať Rumperky. Jedná se o vysloveně jižní náhorní rovinu, kde svítí slunce téměř neustále. Jednou ze zajímavostí tohoto místa je, že se zde prováděl letecký výzkum historického sídliště a druhou zajímavostí je, že v této oblasti byl nalezen pochovaný mamut. Tolik k představení vinařství, částí degustace s představováním vzorků vín nás pak prováděla paní Cechmajstrová.

Jednotlivé vzorky vín nám byly představeny v následujícím pořadí:

Sylvánské zelené, pozdní sběr 2015, polosuché. Alkohol: 12,5 %, cukr: 5,6 g, kyseliny: 6,2 g, extrakt: 22,6 g.
Stará odrůda, která si prošla spoustou peripetií, kdysi byla přítomna v každé vinici, ale protože bývá považována za pracnou, nebyla oblíbená. Produkuje spoustu „zelené hmoty“, takže následné „zelené práce“ jsou velmi časově náročné. Hrozny k výrobě tohoto vína pocházejí z viniční tratě Holý kopec, která je největší tratí Patria Kobylí. Sklizeň probíhala 1. 10. 2015. Toto víno patří mezi neutrální odrůdy. K zátkování je použit dlouploškový korek, který dokáže víno držet v dobrém stavu po dobu 3-4 let.

Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2016, polosuché. Alkohol: 12 %, cukr: 10,2 g, kyseliny: 6,2 g, extrakt: 17,8 g.
Hrozny k výrobě tohoto vína pocházejí z nejlukrativnější tratě Rumperky. Víno patří do řady 8. století. Ve vůni je mladší, svěžejší, ovocně až květinové. Odrůda se vyznačuje vyšším obsahem kyselin, které udržují víno v lepší kondici. Pokud bychom chtěli archivovat, klidně můžeme až 5 let.

Chardonnay, pozdní sběr 2016, polosuché. Alkohol: 13 %, cukr: 7,1 g, kyseliny: 6,9 g, extrakt: 21,6 g.
Moderní odrůda. Barva vína je světle žlutá se zlatavými odlesky. Vůně je široká, květinově - ovocná. Svěží, ovocná, harmonická chuť je typická pro tuto odrůdu, dochuť tvoří pikantní kyselinka a jemná kořenitost. Podáváme k masitým jídlům, jemným sýrům, paštikám a plodům moře.

Rulandské bílé, pozdní sběr 2016, suché. Alkohol: 13 %, cukr: 7,4 g, kyseliny: 7,4 g, extrakt: 22,5 g.
Odrůda se pěstuje v Kobylí již dlouho. Také např. v Alsasku se pěstuje tato odrůda od 14. století. U nás se dříve nazývala Burgundské bílé, ale od roku 1993 se označuje jako Rulandské bílé. V chuti je víno elegantní, ve vůni s medovými tóny. Patria Kobylí garantuje dobu ležení 2-3 roky.

Rulandské šedé, pozdní sběr 2016, polosuché. Alkohol: 13,5 %, cukr: 9,7 g, kyseliny: 6,6 g, extrakt: 23,4 g.
Víno z kolekce 8. století. Hrozny pochází z tratě Holý kopec, z jihozápadního svahu s hlinitou půdou. Do Čech se tato odrůda dostala ve 14. století spolu s Rulandským modrým. Toto víno získalo vítězství na Valtických vinných trzích. Jedná se o plné, vysoce extraktivní víno s dlouhou dochutí.

Muškát moravský, kabinetní 2016, polosuché. Alkohol: 12 %, cukr: 5,2 g, kyseliny: 6,9 g, extrakt: 23,5 g.
Tato odrůda by se neměla vyskytovat nikde jinde než na Moravě, případně v Čechách, protože zde byla vyšlechtěna. Víno je lehčí, ve vůni velmi příjemné. Nedoporučuje se k archivaci, ideální konzumace je do 1-2 let.

Hibernal, pozdní sběr 2015, suché. Alkohol: 13 %, cukr: 5,1 g, kyseliny: 6 g, extrakt: 19,7 g.
Jedná se o aromatickou odrůdu, kterou má Patria Kobylí ve výsadbě 6 let. Jedná se o panenský sběr, neboť dříve vinice nerodila podle představ. Ve vůni je cítit angrešt a černý rybíz. V celkovém dojmu není nadměrně cítit vyšší obsah alkoholu.

Rulandské modré klaret, pozdní sběr 2016, polosuché. Alkohol: 14 %, cukr: 11 g, kyseliny: 6,6 g, extrakt: 23,1 g.
Víno vyrobené z modrých hroznů technologickým postupem výroby bílých vín. Hrozny se vyskládají na lis a samovolně se nechá šťáva odtékat. Hrozny se nelisují, aby se do vína dostalo co nejméně barviva. Znamená to, že z velkého množství je získáno jen málo šťávy. Zůstatky hroznů se dále využijí k výrobě červených vín. Jedná se o bílé víno z modrých hroznů. Víno je „přechodní“ v dnešní degustaci mezi bílými a červenými víny.

Zweigeltrebe, pozdní sběr 2015, suché. Alkohol: 12,5 %, cukr: 0,3 g, kyseliny: 5,9 g, extrakt: 26,5 g.
Na láhvi vína je Zlatá medaile ze soutěže Litoměřické vinné trhy. Tato soutěž má ambice do budoucna – být obdobou prestižní soutěže Valtické vinné trhy. Červená vína ve vinařství Patria Kobylí se vyrábí ve vinifikátorech a dále leží v dřevěných sudech o objemu 4 900 litrů. Odrůda Zweigeltrebe byla vyšlechtěná ze dvou odrůd, uvádí se matka: Svatovavřinecké, otec: Frankovka.

André, pozdní sběr 2015, suché. Alkohol: 12,5 %, cukr: 0,32 g, kyseliny: 6 g, extrakt: 27,9 g.
Víno je velmi extraktivní, v chuti sladěné, plné, je zde odbourána kyselina a jsou výborně cítit sladší třísloviny. Toto André velmi příjemně voní po povidlech a černých třešních. I u tohoto vína je patrná ohromná práce vinifikátorů a dřevěných sudů. André je pozdější odrůda, vyšlechtěná ve Velkých Pavlovicích z otce: Svatovavřineckého, matky: Frankovky.

Cabernet Moravia, pozdní sběr 2015, suché. Alkohol: 12,5 %, cukr: 0,28 g, kyseliny: 5,2 g, extrakt: 26,7 g.
I tato odrůda byla vyšlechtěna na Moravě, v Moravské Nové Vsi u pana Glose. Víno je velmi extraktivní, ve vůni je cítit černý rybíz a ideálně se víno hodí k tmavšímu masu a steakům. Toto víno získalo na letošních Vinařských Litoměřicích Zlatou medaili. Ocenění Zlatou medailí mohou získat vína, kterým bylo ze 100bodové stupnice uděleno více než 90 bodů a jedná se již o špičková vína.

Hibernal, výběr z hroznů 2016, sladké. Alkohol: 10 %, cukr: 70,1 g, kyseliny: 7,3 g, extrakt: 29,2 g.
V ovocné vůni je cítit sladkost a silně podchlazené se hodí jako aperitiv. Nehodí se k dlouhodobějšímu pití.

Konečné pořadí vín při hlasování:

1. Rulandské šedé, pozdní sběr 2016, polosuché

2. Sylvánské zelené, pozdní sběr 2015, polosuché

3. Hibernal, výběr z hroznů, 2016, sladké

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Degustace 16. 06. 2017 Vinařství Sing Wine

Na předposlední degustaci v prvním pololetí roku 2017, nám přijel představit své vzorky vín pan Michal Tetur, reprezentující vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic. Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí jižní Moravy, na což je většina velkobílovických vinařů patřičně hrdá. Co se týká produkce vína, specializuje se vinařství na vína polosuchá a polosladká, neboť právě taková vína jejich klientela vyžaduje.
Zobrazit celý článek

Degustace 26. 05. 2017 Vinařství Sedlecká vína

Degustací vinařství Sedlecká vína nás provázel večer 26. 5. 2017 pan Jiří Hudec, a protože se jednalo o vůbec 1. degustaci tohoto vinařství v naši vinotéce, na začátku ochutnávky nás s ním nejprve seznámil.
Zobrazit celý článek

Vinařství

Santa Ema - V roce 1917 opustil Pedro Pavone-Voglino svoji rodnou Itálii, vinnou oblast v Piamonte a vydal se na dlouhou cestu do „nového světa“. Jeho odhodlání ho dovedlo až do Chile a umožnilo mu tak poznat krásu a jedinečnost údolí Maipo. Víno Červenka - VINAŘSTVÍ - Rodinné vinařství Červenka se nachází v malebné obci Čejkovice, která se nachází jen 10 km od dálnice D2. Svou rozhlohou vinic jsou Čejkovice třetí největší v čr a leží v nejteplejším koutu naší republiky. Drápal Oldřich - VINAŘSTVÍ - Počátky Vinařství Oldřich Drápal sahají do roku 1980, kdy začal vyrábět první vína, protože ho neustále lákala myšlenka produkovat něco nového. Od roku 2003 se začal věnovat výrobě slámových vín již ve větším měřítku a z větší pestrosti odrůd.Casa Santos Lima - Vinařství bylo vytvořeno za cílem zajištění trvalého rozvoje vinařské aktivity v oblasti Lisabon. Tato činnost byla poprvé spuštěna Joaquimem Santos Lima, který na přelomu 19. století, byl již velkým výrobcem a vývozcem portugalských vín.Vajbar - VINAŘSTVÍ - Vinařství Vajbar obhospodařuje cca 36 ha vinic, ve kterých probíhá postupná obnova přestárlých vinic a kde se zároveň obměňuje odrůdová skladba podle dlouhodobého záměru. Botur - VINAŘSTVÍ - Vinařství Botur bylo založeno již v roce 1989 Luďkem Boturem. Hrozny na výrobu vína v dnešní době nepochází z jeho vlastních vinic, ale jsou vykupovány od léty prověřených smluvních dodavatelů, kterými jsou pěstitelé kvalitní révy vinné, především z oblasMare Magnum - Výrobce originálních dárkových bag in boxů ve formě dámských kabelek s vlastním 1,5 l zásobníkem francouzského bílého nebo červeného vína, se stáčecím ventilem.Další vinařství

proč nakupovat právě u nás



Kategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné