Degustace 26. 05. 2017 Vinařství Sedlecká vína
Degustací vinařství Sedlecká vína nás provázel večer 26. 5. 2017 pan Jiří Hudec, a protože se jednalo o vůbec 1. degustaci tohoto vinařství v naši vinotéce, na začátku ochutnávky nás s ním nejprve seznámil.
Vinařství vzniklo z historického JZD Sedlec a sklepmistrem je v něm je od počátku pan Ctirad Králík (mimo jiné i vydavatel tří knih s básněmi). Sedlec je menší vesnice hned za Mikulovem, směrem na Valtice, kde jsou umístěny fantastické tratě a kde se nachází cca 120 hektarů vinic. Tyto se rozléhají kolem největšího rybníku Nesyt, kde jsou jako podklad vápencové spraše - ideální pro odrůdy Ryzlink vlašský, Tramín červený, Sylvánské zelené a další zejména bílé odrůdy. S červenými odrůdami mají pěstitelé na Mikulovsku trochu problém, protože se zde nenachází až tak kvalitní půdní profil a výživa. Navíc se do těchto poloh nedostává slunce tak významně, jak by bylo zapotřebí k pěstování červených odrůd. Nicméně pro bílé odrůdy je Mikulovská podoblast opravdu fantastická a vznikají zde vína s perfektně vyváženými cukry a kyselinkami.
Z historie výsadby vinohradů připomněl pan Hudec, že vysazování vinic v kopcích generacemi našich předků mělo svá opodstatnění. Při umisťování tratí ve vyšších polohách a na jižních stráních totiž nedocházelo tolik ke škodám na vinicích při mrazech, které proudí hlavně nižšími polohami u cest a setkáváme se s nimi i v dnešní době čím dál častěji. Bohužel v současnosti už se málokomu chce sadit vinice tak vysoko, protože při bahnitém a mokrém terénu prokluzuje technika, která je ve vinohradnictví hojně využívaná.
Ze současnosti si pan Hudec pochvaloval, stejně jako většina vinařů, vzrůstající zájem lidí o vinařství a turistiku s víny spojenou. Zejména cykloturismus se, nejen v této oblasti, posledních 5 letech těší obrovské oblibě. Na základě toho Sedlec pořádá skoro každý víkend akce pro turisty a díky tomu jsou okolní cyklostezky většinou plné.
V průběhu degustování jsme byli dále seznámeni s problematikou špuntů a zátek na láhve vína, kdy se nám dostalo krátkého popisu a zhodnocení pro a proti ke každému typu uzávěru.
Umělé zátky – mají obrovskou výhodu v tom, že jakmile se dostanou do hrdla, již nic z láhve nepustí, víno zůstává v nezměněném stavu a zejména aromatické látky z vína nevyprchají.
Skleněné zátky – patří k nejmodernějším způsobům uzavírání láhví, zároveň ale také k jedněm z finančně náročnějších. Tyto uzávěry patří spíše k luxusním a vína jsou pak zařazena do kategorie těch dražších. U skleněných uzávěrů by měla být průhledná záklopka na láhvi, aby konzumenti přes hrdlo viděli, jakou zátkou je vlastně víno uzavřeno. U tohoto způsobu uzavírání není potřeba žádného zabrušování, a proto není nutné používat speciální láhve.
Šroubové uzávěry – vína si drží svou kvalitu a téměř se nemění. Nevýhodou šroubového uzavírání je, že musí být na láhvích předlisovaný závit. Vinařství, které používá korkové i šroubové zátky musí tím pádem držet zásoby dvou typů láhví. K těm nejlevnějším uzávěrům nepatří také z důvodu nutnosti zakoupení zalisovací hlavy do výrobní linky.
Korkové uzávěry – korek je přírodním materiálem a existuje několik jeho druhů. Špunty mohu být z korku lisovaného, drceného nebo klasického. Bohužel k nám se dováží spíše ten levnější, který není pro víno až tak kvalitní. Méně kvalitní korkové zátky mají nepříjemnou vlastnost, že musí být namočené, protože v okamžiku vyschnutí začnou propouštět vzduch. Vzhledem k tomu, že kyslík je velkým nepřítelem vína, může se stát, že z láhve začnou unikat aromatické látky.
Po seznámení s touto problematikou jsme již přistoupili k degustování jednotlivých vzorků vín.
Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2016, suché. Pochází z nejznámější tratě Kotel, která se svažuje ze silnice na Lednici, směrem k rybníku Nesyt. Jedná se o velice podařený ročník Ryzlinku vlašského, kdy na podzim trošku popršelo a vyskytovaly se ranní mlhy – což jsou ideální podmínky pro vznik správné hodnoty kyselin. Alkohol 11,5 %, cukr: 6,5 g/l, kyseliny: 5,9 g/l.
Chardonnay, pozdní sběr 2015, suché. Hrozny použité k výrobě tohoto vína pochází z tratě Stolová hora a tato odrůda měla v Sedleci vždy nádherný „zvuk“. Vínka by měla vonět po jižním ovoci, v dochuti po citrusech, pokud hrozny přezrají, můžou mít až banánové tóny. Alkohol: 13 %, cukr: 5,8 g/l, kyseliny: 5,4 g/l.
Veltlínské červené rané, pozdní sběr 2016, polosuché. Zajímavá odrůda, kterou má v láhvích jen málokteré vinařství. Díky tomu, že se jedná o velmi brzy dozrávající odrůdu, zkonfiskují se hrozny většinou do Svatomartinských vín. Vzhledem k tomu, že v tomto případě se jedná o polosuché víno, jsou ve vůni trochu cítit medové tóny a v chuti poznáme již jemný podtext cukru. Alkohol: 11,5 %, cukr: 11,6 g/l, kyseliny: 6,1 g/l.
Neuburské, pozdní sběr 2015, polosuché. Odrůda pocházející z Rakouska, vznikla křížením Veltlínského zeleného a Sylvánského zeleného. Velice dobře pitelné víno, větším zchlazením by byla více potlačena kyselinka. Alkohol: 12 %, cukr: 16 g/l, kyseliny: 6,9 g/l.
Pálava, pozdní sběr 2016, polosuché. Odrůda vzniklá křížením Tramínu červeného a Müller Thurgau. Potřebuje hodně vápenaté podloží. Je to velmi moderní odrůda a v podstatě kdo může, ten ji vysazuje. V minulosti se hodně zaměňovala s maďarskou odrůdou, které je vysazeno obrovské množství a dovážela se k nám pod názvem Pálavy. U Pálavy nejlépe vynikne typická odrůdovost při hladině cukru cca 11-12 g/l. Alkohol: 13 %, cukr: 12,5 g/l, kyseliny: 6,6 g/l.
Aurelius, pozdní sběr 2015, polosladké. Kříženec Ryzlinku rýnského a Neuburského, nepatří k velmi rozšířeným odrůdám a vyskytuje se hlavně na Mikulovsku. Pochází z trati Stolová hora. V tomto víně již hodně vystupuje cukr. Alkohol: 11,5 %, cukr: 22,7 g/l, kyseliny: 6 g/l.
Viognier, výběr z hroznů 2015, polosladké. Hodně stará francouzská odrůda, kterou má vysazenou jen málo vinařství. Má ráda vápenný podklad, ale objevuje se i na Znojemsku. Víno je z ročníku enormně teplého, kdy málo pršelo a hrozny byly velmi cukernaté. Ve vůni nastupují tóny sušených meruněk až po exotické ovoce. Víno, které se díky vysoké hladině cukru nebude moc dobře pít celý večer ;-). Jedná se o velmi zajímavou odrůdu a tím pádem i zvláštnost v nabídce vín mezi běžně nabízenými odrůdami. Alkohol: 11 %, cukr: 38 g/l, kyseliny: 7 g/l.
Muškát moravský, pozdní sběr 2015, polosladké. Odrůda vyšlechtěna v Polešovicích. Prvně byla výsadba zkoušena v Bulharech, kde se velmi osvědčila. Prapůvodní odrůdou je Muškát žlutý. Dříve se odrůda Muškát moravský jmenovala Moravský muškát, ale bohužel z nařízení Evropské unie se název musel změnit. Jedná se o velmi voňavou odrůdu, dozrávající velmi brzy. Vhodná je také pro burčák. Alkohol: 11,5 %, cukr: 24,9 g/l, kyseliny: 6,2 g/l.
Rulandské šedé, výběr z hroznů 2015, sladké. Nejprodávanější a nejpitelnější odrůda již cca 20 let. Jedná se o odrůdu celosvětovou, známou pod různými názvy. Víno má bohatou vůni s tóny zralého manga, pomeranče a medu. Chuť je výrazná, kořenitá, s harmonií zbytkového cukru a kyselin. Nově se začíná používat tato odrůda i k výrobě oranžových vín. Alkohol: 11,5 %, cukr: 47,2 g/l, kyseliny: 6,6 g/l.
Rulandské modré klaret, výběr z hroznů 2016, polosladké. Klasická růžová vína se vyrábí nakvášením pomačkaných červených bobulek v nádobě, které trvá 4-6 hodin podle odrůdy, kdy se stihne pustit červené barvivo z hroznů a pak se teprve slisuje šťáva, která dále prokvasí jako u bílého vína. Při výrobě klaretu se používá druhá technologie zpracování a to taková, že se lisují rovnou celé bobule hroznů a nečeká se na puštění barvy, proto je barva klaretu velmi světlá. Alkohol: 12 %, cukr: 23,8 g/l, kyseliny: 6,8 g/l.
Veltlínské zelené, výběr z bobulí 2015, sladké. Víno má velmi příjemnou vůni s dominancí medu, se sametovými botrytickými tóny. Chuť je velmi plná, medově minerální, lehce kořenitá. Perfektně se hodí např. k husím játrům, nebo naopak k dezertům. Alkohol: 8 %, cukr: 92,3 g/l, kyseliny: 7,2 g/l.
Ryzlink vlašský, výběr z bobulí 2013, sladké. Na této odrůdě se může vyskytovat ušlechtilá plíseň Botrytis cinerea. Díky vyššímu obsahu alkoholu, není hladina cukru tohoto vína už tak vysoká. Víno má příjemnou vůni po lučním kvítí a medu, podmalovanou jemnými artritickými tóny. Chuť je nasládlá po kompotované hrušce, lehce kořenitá. Alkohol:
10,5 %, cukr: 49,1 g/l, kyseliny: 6,6 g/l.
Konečné vyhodnocení hlasování o 3 nejlepší vína degustace:
1. Neuburské, pozdní sběr 2015, polosuché
1. Pálava, pozdní sběr 2016, polosuché
2. Rulandské modré klaret, výběr z hroznů 2016, polosladké
3. Chardonnay, pozdní sběr 2015, suché
Fotogalerie...
Zpět
Degustace 12. 05. 2017 Vin. Prchal a Vin. Baloun
Degustace 21. 04. 2017 Vinařství Vladimír Tetur
Vinařství
proč nakupovat právě u nás
- Prodej za ceny vinařů
- Doprava zdarma
- Věrnostní slevy
- Pouze kvalitní vína
- Na trhu od roku 2006
- E-shop roku
- Kamenná prodejna
- Garance spokojenosti
- Pravidelné degustace
- Vína s Vaším logem