Degustace 16. 06. 2017 Vinařství Sing Wine

Publikováno: 8.10.2017

Na předposlední degustaci v prvním pololetí roku 2017, nám přijel představit své vzorky vín pan Michal Tetur, reprezentující vinařství Sing Wine z Velkých Bílovic. Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí jižní Moravy, na což je většina velkobílovických vinařů patřičně hrdá. Co se týká produkce vína, specializuje se vinařství na vína polosuchá a polosladká, neboť právě taková vína jejich klientela vyžaduje.

Novější název vinařství Sing Wine znamená „Zpívající víno“ a je spojen s osobou pana Michala Tetura, který vystudoval operní zpěv v Bratislavě a ve vinařství má na starosti obchod a prodejnost vín. Původně vinařství fungovalo pod jménem otce - pana Tomáše Tetura a díky jeho předkům sahá historie vinařství až do počátku minulého století. Sing Wine patří mezi menší vinařství, obhospodařující celkem 12 hektarů vinic a jejich produkce nepřesahuje 100 000 láhví ročně. Toto číslo je víceméně strop, který vinařství prozatím navyšovat nechce, spíše se chce rozšiřovat co do možností skladování a prostoru. V tuto chvíli se vinařství snaží fungovat rodinně, má 5 zaměstnanců a zajímavostí je, že všichni mají hudební vzdělání a v podstatě každý ze zaměstnanců hraje na nějaký hudební nástroj. 

Vzhledem ke skladovacím možnostem se ve vinařství Sing Wine nelahvují všechny odrůdy a jejich šarže najednou, ale většinou se každá odrůda lahvuje postupně, některé i natřikrát. Nicméně přáním pana Michala Tetura je, aby mohla vína ležet na láhvích déle, a věří, že do budoucna tomu tak i bude. 

Dále nás pan M. Tetur seznámil se současnou situací ve vinařství, kde v tomto období probíhají velmi důležité a náročné zelené práce. Zmínil také dubnové mrazy, které napáchaly jejich vinařství obrovské škody, kdy zhruba z 50 % vinice pomrzly a pohledy do vinohradů jsou tak velmi smutné. Bohužel také stálí velkobílovičtí dodavatelé hroznů se potýkají až s 30% ztrátami a sortiment vín bude v souvislosti s těmito událostmi v příštím roce zřejmě menší.

Na začátku samotné degustace pan Tetur poznamenal, že by někdy velmi rád uspořádal degustaci složenou ze všech 35 vín, které má jejich vinařství ve svém portfoliu… zároveň ale dodal, že tento sen se mu zřejmě nesplní, neboť by taková degustace trvala nekonečně dlouho. Aby mohla degustace odstartovat, rozlil do našich sklenic pan Tetur úvodní „zavíňovací“ vzorek mimo degustační listinu. Ryzlink vlašský, jakostní víno ročníku 2016 se tak stal první vzorkem ochutnávky. Kromě dalších 13 ochutnávaných vín z degustační listiny jsme měli ještě navíc možnost ochutnat víno CUVEÉ SARMAT 2015, které leželo v tisícilitrovém novém barikovém sudu a má 12,5 % alkoholu.

Výčet následně degustovaných vín je následující…

Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2016, suché (alkohol 12,5 %, cukr 4,0 g/l, kyseliny 7,0 g/l).
Jeden z nejvyváženějších ryzlinků, i přesto, že ve Velkých Bílovicích nejsou zrovna nejtradičnější oblasti a nejtypičtější tratě pro pěstování této odrůdy a záleží tak hlavně na tom, jak se podaří ten který ročník. Tento Ryzlink rýnský je zatím trošku tvrdší a pikantnější v chuti, jeho ideální vyváženost bude cca do 1 roku ležení na láhvi.

Rulandské šedé, pozdní sběr 2016, suché (alkohol 13,0 %, cukr 1,8 g/l, kyseliny 6,5 g/l).
Opět po dlouhé době je jednou z nejpěstovanějších odrůd ve Velkých Bílovicích. Vínko má citrusové tóny a je krásně květnaté, s pikantnější kyselinkou v závěru, kdy lehce vystupuje alkohol. Nejoptimálnější stav pro vypití bude cca za 5-6 měsíců, kdy by mělo být vínko již zcela harmonické.  V případě povolení od Evropské unie se příští rok vysadí další hektary této odrůdy.

Tramín červený, pozdní sběr 2016, suché (alkohol 13,5 %, cukr 6,1 g/l, kyseliny 6,4 g/l).
V Sing Wine mají vína této odrůdy vyprodukována dvě a to suché a polosuché. Ve vinařství je rozsah vysázení této odrůdy na 1 hektaru jílovitého podloží, kde předtím 20 let již vysázená byla. Tento starý vinohrad byl vyklúčený a nově vysázený Tramín je starý cca 6 let. Víno vykazuje mírné květnaté tóny až k muškátu, je vyváženější a v závěru po polknutí máslovější, s vůní medové plástve. Co se týká obsahu alkoholu, víno bude v lepší kondici do cca 5-6 měsíců.

Müller Thurgau, jakostní 2016, polosuché (alkohol 12,0 %, cukr 7,2 g/l, kyseliny 5,7 g/l).
Tato odrůda spolu s Irsai Oliver a Veltlínským zeleným jsou jedny ze stěžejních a důležitých odrůd vinařství, bez kterých si produkci vína p. M. Tetur ani nedokáže představit. Bohužel v minulých dobách byly velkými vinařskými podniky tyto odrůdy nastaveny jako nejobyčejnější a hledělo se u nich hlavně na hladinu alkoholu a aby byla vína co nejrychleji vypitá. Vinařství Sing Wine se snaží tyto odrůdy na rozdíl od ostatních vinařství dále vysazovat a tak zlepšovat jejich dobré jméno. Müller Thurgau má krásné aromatické, ovocné, grepové a broskvové tóny.

Irsai Oliver, jakostní 2016, polosuché (alkohol 12,0 %, cukr 8,0 g/l, kyseliny 6,8 g/l).
Většina vinařů tuto odrůdu do láhví nedává, naopak pro vinařství Sing Wine se jedná o stěžejní odrůdu. Stejně jako vloni získalo toto víno šampiona na Valtických vinných trzích, letos na úspěchy navázalo a má již 6 medailí a to nejen z českých soutěží, ale i zahraničních. Jedná se o velmi voňavé víno s tóny černého bezu, což pro muškátový Irsai nebývá až tak typické. Je to způsobeno tím, že toto víno leželo 2 dny na bobulkách a kryomacerace u něj probíhala 7 dnů. Tato odrůda je ve vinařství naláhvovaná již kompletně celá.

Veltlínské zelené, pozdní sběr 2016, polosuché (alkohol 12,0 %, cukr 9,8 g/l, kyseliny 6,0 g/l).
V počtu hektarů vinařství zabírá vinohrad Veltlínského zeleného zhruba 3 hektary a nemusí se pro potřeby vinařství nakupovat u jiných dodavatelů. Veltlíny má zpracované vinařství 2 a to v kvalitě moravského zemského vína a pozdního sběru. Vinice se nachází na půdě hlinito-písčité až trošku kamenité a prašné. Zpracovaným půdním rozborem, který si vinařství nechalo provést, bylo zjištěno, že tato oblast tvoří okraj bývalé vídeňské pánve, kde se nacházely v minulosti mušličky a vína z této oblasti tak vykazují vyšší minerálnost.  

Chardonnay, pozdní sběr 2016, polosuché (alkohol 12,5 %, cukr 9,3 g/l, kyseliny 6,5 g/l).
Už při nádechu jsou z tohoto vína cítit lehké tóny dřeva. Víno leželo v sudu za použití technologie namáčení dubových prken, která jsou zavěšena na provázcích a působí tak na víno ze všech svých stran. Použitá dubová prkna pochází od výrobce Seguin Moreau. Odrůda Chardonnay je v Sing Wine pěstovaná na 0,5 ha a musí se dokupovat. Vína se produkují ve vinařství dvě a to suché a polosuché, toto vínko pochází z vinice velmi mladé.

Sauvignon, pozdní sběr 2016, polosuché (alkohol 12,0 %, cukr 10,0 g/l, kyseliny 6,7 g/l).
Hrozny použité k výrobě tohoto vína pochází z jediné BIO vinice, která patří bratrovi pana M. Tetura. Veškeré práce a péče o tento vinohrad probíhá v opravdových BIO podmínkách, ale vzhledem k náročnosti administrativy spojené s uvedením zmínky o BIO kvalitě na etikety tohoto vína, se zástupci vinařství rozhodli tento fakt na láhev neuvádět. Samotné víno je velmi vyvážené a vykazuje příjemné broskvové a hluchavkové tóny.

Pálava, pozdní sběr 2016, polosladké (alkohol 13,5 %, cukr 15,9 g/l, kyseliny 7,7 g/l).
Vinice Pálavy patří spolu s vinicemi Müller Thurgau a Chardonnay přímo panu M. Teturovi. Bohužel v letošním roce tato vinice z 80 % vymrzla a je tak otázkou, zda a v jakém množství bude další ročník zastoupen.

Zweigeltrebe ROSE, jakostní 2016, polosladké (alkohol 11,0 %, cukr 14,7 g/l, kyseliny 6,5 g/l).
Co se týká rosé vín, snaží se vinařství vyrábět je svěží, freshovější, s bonparovými tóny a s mírným obsahem cukru, s pikantnější kyselinkou.

Frankovka ROSE, pozdní sběr 2016, polosladké (alkohol 11,0 %, cukr 15,3 g/l, kyseliny 6,7 g/l).
Je to diametrálně odlišné rosé od Zweigeltrebe, je uhlazenější, jemnější s kratší dochutí v závěru. 

Modrý Portugal, jakostní 2015, suché (alkohol 13,5 %, cukr 0,9 g/l, kyseliny 5,2 g/l).
Vína je již pouze cca 20-30 kartónů a zajímavostí je, že se Modrému Portugalu podařilo 4 x za sebou dostat do Salonu vín. Portugal je jemné víno, které leželo v nerezovém tanku a půdně je pěstováno na černozemi.

Dornfelder, jakostní 2015, suché (alkohol 14,0 %, cukr 0,3 g/l, kyseliny 4,7 g/l).
Co se týká této odrůdy, je také pěstována na černozemi a v letošním roce u ní byl proveden radikální prořez, takže ročník 2016 bude velmi krásný, hutný a s úžasnou barvou. 

Hlasování o nejlepší 3 vína dopadlo následovně:

1. IRSAI OLIVER, jakostní 2016, polosuché

2. DORNFELDER, jakostní 2015, suché

3. ZWEIGELTREBE ROSE, jakostní 2016, polosladké

 

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Degustace 26. 05. 2017 Vinařství Sedlecká vína

Degustací vinařství Sedlecká vína nás provázel večer 26. 5. 2017 pan Jiří Hudec, a protože se jednalo o vůbec 1. degustaci tohoto vinařství v naši vinotéce, na začátku ochutnávky nás s ním nejprve seznámil.
Zobrazit celý článek

Degustace 12. 05. 2017 Vin. Prchal a Vin. Baloun

Každoročně v našem sklípku pořádáme jedinou, ne úplně obvyklou degustaci, kdy se v jeden večer ochutnávají vína dvou vinařství najednou. Seznámit nás s oběma vinařstvími a jejich produkcí přijíždí vždy pan Rudolf Prchal, který je zaměstnancem Vinařství Baloun a zároveň se stará o své menší rodinné Vinařství Prchal (Rudolf 2).
Zobrazit celý článek

proč nakupovat právě u nás



Kategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné