Degustace 12. 12. 2014 Vinařství Špalek
V pátek 12. 12. 2014 jsme uspořádali další z degustací naší vinotéky A jelikož se blížíme konci roku, byla tato degustace poslední v roce 2014. Ale jak se stalo tradicí, na další degustace se můžete těšit zase na jaře. Tentokrát jsme přivítali pana Špalka, který přijel prezentovat vína ze svého vinařství a to z Vinařství Špalek sídlící v Novém Šaldorfu. Přivezl našim degustátorům dvanáct vzorků svého vína, i když to bylo překvapení, jelikož měli na degustační listině vzorků jedenáct, ten poslední, dvanáctý bylo pro ně velké překvapení. Pan Špalek nás bravurně provedl degustací, neopomněl zmínit původ svého rodinného vinařství, což si také připomeneme. V průběhu degustace prozradil způsob pěstovaní na jejich vinicích. Zmínil bio vína, na která se v posledních letech zaměřil a mnoho dalšího.
Tak pro začátek bych zmínila původ a historii tohoto vinařství. Vinařství Špalek je rodinným vinařstvím, které od roku 1970 vede František Špalek, syn Josefa Špalka, který do Nového Šaldorfa přišel v roce 1945 z Valašska. Skutečný rozvoj zažilo vinařství až po roce 1989. O vinařství se samozřejmě nestará pouze pan František Špalek, ale také jeho manželka Marta a synové Petr Ilgner a Marek Špalek. Oba dva vinařství vystudovali a mají za sebou bohaté zahraniční zkušenosti. Toto rodinné vinařství je známo především díky výrobě nejrůznějších specialit: Šaler (likérové víno), Sur lie (víno na kvasnicích), Edelspitz (víno vyrobené technologií 19. století), Barrique (víno zrající v dubových sudech) a Gryllus (rodinná značka pro prestižní cuvée). Vinohrady se rozkládají na svazích slavné Kraví hory v Sedlešovicích. Rodinné vinné sklepy se nacházejí ve sklepní uličce zvané Modré sklepy. Jsou vyhloubeny v pískovci – třetihorní mořské naplavenině. Stáří sklepů se pohybuje mezi třemi až šesti sty lety. Způsoby zpracování hroznů a výroby vína využívají nejnovějších poznatků vinařské vědy. Pečlivá a zodpovědná práce podpořená láskou k řemeslu dává vzniknout vínům s nezaměnitelným charakterem. Od září 2012 je rodinné vinařství Špalek v přechodném období k BIO-vinařství. Vinařství Špalek obhospodařuje celkem 8,5 ha vinic (40.000 keřů), které leží ve vyhlášené viniční trati Kraví hora vedle města Znojmo. Pěstují se tyto odrůdy: Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Veltlínské zelené, Tramín, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Cabernet Sauvignon. Vinice leží v nadmořské výšce 250 – 330 m.n.m., což je velmi chrání před poškozením mrazem.
Než přejdeme k samotným vínům, ráda bych zmínila, že naše poslední letošní degustace nezklamala, probíhala velmi uvolněně a pan Špalek ochotně odpovídal na jakékoliv otázky našich degustátorů.
Jako první se nám představilo víno:
Gryllus bílý - cuvée, pozdní sběr 2013, suché – Toto víno je cuvée z odrůd Ryzlink rýnský, Chardonnay a Sauvignon. Gryllus – pojmenování podle cvrčků (latinsky gryllus), kteří se vyskytují na vinicích. Víno má zlatožlutou barvu s vůní a chutí divokých vinohradnických broskví. Víno je komplexní a minerální.
- Alkohol: 12,5%
- Zbytkový cukr: 2,5 g/l
- Kyseliny: 6,9 g/l
Sauvignon, VOC Znojmo, 2013, suché - Víno originální certifikace. Víno s jemnou vůní květů černého bezu a hluchavky, jemná příchuť černého rybízu. Pochází z vinice Kraví hora.
- Zbytkový cukr: 5,3g/l
- Kyseliny: 7.4g/l
- Alkohol: 13%
VOC - je novou kategorií vín podle vinařského zákona 321/2004 Sb. Musí odpovídat minimálně požadavkům na jakostní víno, ale nepodléhá státnímu zatříďování, jako jiné jakostní vína. Vína originální certifikace se vyrábí pouze několika z odrůd typických pro danou oblast. Tato vína by měla mít v dané oblasti VOC podobný charakter a měla by být typická pro danou oblast a odrůdu. VOC mohou mít maximálně 13,9% alkoholu.
Ryzlink rýnský, VOC Znojmo, 2013, suché - Víno originální certifikace. Víno má zlatožlutou barvu, vůni lipového květu a citrusů s pikantní "rýňákovou" dochutí. Toto víno pochází z vinice Kraví hora.
- Zbytkový cukr: 8,3g/l
- Kyseliny: 7.8g/l
- Alkohol: 12,5%
Pinot blanc, sur-lie, pozdní sběr 2013, suché – Víno má zlatožlutou barvu s vůní kvasinek a vanilky, chutí máslového toustu.
- Zbytkový cukr: 0,8g/l
- Kyseliny: 6,5 g/l
- Alkohol: 13%
Sur-lie – metoda zrání vína na kvasničných kalech. Zrání vína na jemných kvasničných kalech je technologie, kdy se vykvašené víno nestáčí, ale je ponecháno po určitou dobu na kalech resp. Na vlastních kvasnicích.
Rulandské šedé, pozdní sběr 2013, polosuché Víno zlatožluté barvy s medovou vůní a tóny pečených jablek. Chuť medově přezrálých hroznů, plná s dlouhou dochutí.
- Zbytkový cukr: 11,3g/l
- Kyseliny: 7,9g/l
- Alkohol: 13%
Tramín, pozdní sběr 2012, suché - Víno má zlatožlutou barvu s intenzivní vůní růží a typickou tramínovou, kořenitou chuť.
- Zbytkový cukr: 6,8g/l
- Kyseliny: 5.9g/l
- Alkohol: 13%
Pinot gris - Petit Edelspitz, moravské zemské víno 2011, polosladké - Víno měděné barvy. vůně lučního sena, chuť silně kořenitá s tóny lékořice, doprovázena příjemnou kyselinkou. Vino je vyrobeno tradiční metodou bez použité kvasinek a enzymů. Pošlapáním celých hroznů a třídenní macerací před lisováním bylo docíleno mohutného vína s osobitým projevem.
- Zbytkový cukr: 20,5 g/l
- Kyseliny: 5.4g/l
- Alkohol: 14%
Rosé Zweigeltrebe, zemské víno 2013, polosuché - Víno s vůní čerstvě natrhaných třešní, svěží ovocitá chuť s jemnou dochutí. Doporučujeme k těstovinovým salátům, žlutému melounu nebo jen tak pro osvěžení.
- Zbytkový cukr:: 8,7g/l
- Kyseliny:: 6.5g/l
- Alkohol: 12,5%
Zweigeltrebe, jakostní víno 2013, suché - Víno rubínově červené barvy, s vůní ostružin a sušených višní, chutí připomínající červené lesní plody se sametovou tříslovinou. Doporučujeme: k telecímu a zvěřině.
- Zbytkový cukr: 0,4 g/l
- Kyseliny:: 4,9 g/l
- Alkohol: 12,5%
Gryllus červený – cuvée, jakostní víno 2010, suché - Cuvée odrůd Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Cabernet Sauvignon Víno temně červené barvy, s vůní vanilky a kouře v kombinaci s lesními plody, sametovou chutí s tóny kávy a lesních plodů.
- Zbytkový cukr: 0,4 g/l
- Kyseliny: 4,9 g/l
- Alkohol:12,5%
Šaler červený, likérové víno 2010, sladké - Cuvée odrůd Frankovka a Zweigeltrebe Víno rubínově červené barvy, s vůní nakládaných višní, sladkou karamelovou chutí a dlouhou dochutí. Doporučujeme: vychlazený může být i jako aperitiv, lépe jako digestiv s kouskem sýra s modrou plísní. Dá se použít i k dochucení jemných omáček, paštik a k výrobě sladkých řezů.
- Zbytkový cukr 89,5 g/l
- Kyseliny 6,5 g/l
- Alkohol: 16%
A jako překvapení jsme ochutnali:
Šaler bílý, likérové víno 2011, sladké - Víno má zlatožlutou barvu, muškátovou vůni a kořenitou likérovou chuť. Doporučujeme jako aperitiv. Tento Šaler je vyroben z hroznů odrůdy Muškát Moravský a vinného destilátu.
- Zbytkový cukr 75 g/l
- Kyseliny 4,2 g/l
- Alkohol: 17%
A jako pokaždé se i na této poslední degustaci letošního roku hlasovalo o nejlepších vínech degustace. Bylo to velmi těsné, ale dopadlo to takto.
1. Pinot gris - Petit Edelspitz, moravské zemské víno 2011, polosladké
1. Šaler červený, likérové víno 2010, sladké
2. Sauvignon, VOC Znojmo, 2013, suché
3. Tramín, pozdní sběr 2012, suché
Veškerá vína z této degustace naleznete ZDE
Zpět
Degustace 28. 11. 2014 Vinařství Botur
Degustace 21. 11. 2014 Vinařství Petr Bíza
Vinařství
proč nakupovat právě u nás
- Prodej za ceny vinařů
- Doprava zdarma
- Věrnostní slevy
- Pouze kvalitní vína
- Na trhu od roku 2006
- E-shop roku
- Kamenná prodejna
- Garance spokojenosti
- Pravidelné degustace
- Vína s Vaším logem