Degustace 23. 11. 2018 Vinařství PECHOR
Vinařství pana Marka Pechora nám přijel představit - předposlední listopadový pátek - jeho zástupce pan Michal Kontár. Vinařství nacházející se v Hustopečích založil pan Pechor v návaznosti na rodinnou tradici rodu Pechorů, který hospodařil nejen ve Velkých Němčicích, ale také v Uherčicích. Vinařství se nachází v Hustopečích u Brna. Naši vinotéku pan Kontár navštívil poprvé, přestože degustace Vinařství Pechor se u nás konala již v předešlém roce, ale pod taktovkou jiného průvodce ochutnávky vynikajících botrytických vín.
Výší produkce okolo 50 000 láhví ročně se vinařství pana Pechora řadí mezi ta menší. Do budoucna majitelé vinařství nechtějí svou výrobu vín nějak enormně navyšovat, soustředí se na menší objem produkce, ale v co nejvyšší kvalitě. Vinařství nedodává své produkty do obchodních řetězců a ve větší míře svou produkci nevyváží. Orientuje se hlavně na gastronomický sektor.
Vinařství se věnuje výrobě pouze vín přívlastkových, se specializací na vína z botrytických sběrů. Jedná se o vína vyrobená z hroznů, které byly zčásti nebo zcela napadeny ušlechtilou plísní BOTRYTIS CINEREA. Výskyt této plísně je závislý na klimatických podmínkách, většinou tedy není možné plánovat výrobu takových vín nějak systematicky. Napadení hroznů plísní nebývá jednorázové, ale většinou postupné. Z tohoto důvodu je vhodné sbírání hroznů v etapách, aby se ušlechtilá plíseň mohla postupně rozšiřovat. Vzhledem k těmto specifickým nárokům znamená výroba botrytických vín vyšší náročnost. Pro tato vína je pak typický vyšší obsah zbytkového cukru a vysoký extrakt. Většinou se jedná o vína sladká, polosladká nebo polosuchá, jejichž vysoký extrakt dodává chuti plnost. Hrozny k výrobě vín pocházejí z 2 vlastních viničních tratí, nacházejících se ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Svahy prošly před výsadbou náročnými geologickými průzkumy, při kterých se zkoumalo jejich podzemí, aby se následná výsadba co nejlépe přizpůsobila půdním podmínkám. Výměra vinic ve vlastnictví Vinařství Pechor činí v současné době cca 8 hektarů a veškerá úroda je využita k výrobě vlastních vín. Žádné hrozny vinařství nenakupuje. Při výrobě se na 1. místo řadí snaha o zachování typických znaků jednotlivých odrůd.
Z plánů pro budoucí období zmínil pan Kontár produkci také červených a rosé vín. V ročníku 2018 by se mělo jednat o 2 červená vína, 1 růžové a 26 vín bílých.
Tramín červený, výběr z hroznů 2016, botrytický sběr, polosuché
Alkohol: 13 % obj., cukr: 9,6 g/l, kyseliny: 6 g/l
Prvním vzorkem byl typický zástupce této odrůdy, víno velmi aromatické, v jehož dochuti můžeme zaznamenat kořenitost a velmi lehký mandlový botrytický tón.
Ryzlink vlašský, výběr z hroznů 2016, polosuché
Alkohol: 13 % obj., cukr: 10,3 g/l, kyseliny: 5,9 g/l
Patří k základní řadě vín ve vinařství. V této formě je pro konzumenty víno nenáročné, velmi dobře pitelné. Mezi dominujícími tóny můžeme identifikovat lehké olejnaté tóny s náznakem vlašského ořechu. Víno je v nabídce i v několika dalších variantách. Na velkopavlovických svazích se tato odrůda nachází v Němčicích. Oproti botrytickým, sladším vínům je tento Ryzlink vlašský vhodný ke každodenní konzumaci.
Sylvánské zelené, pozdní sběr 2016, polosuché
Alkohol: 12 % obj., cukr: 11,1 g/l, kyseliny: 5,6 g/l
Oblíbená odrůda pana Kontára, kterou má rád i v jiných zpracováních a z různých ročníků. Dle jeho názoru se jedná o víno „uživatelsky“ nenáročné, velmi harmonické a svěží. Zmínil také aktuálně lahvovaný ročník 2017, který by měl být dle jeho vyjádření excelentní. Odrůda byla v minulosti velmi rozšířená, v posledních letech však bylo její pěstování utlumeno. Důvodem je vysoká náročnost při pěstování.
Cuvée Tilius (RR+RV+SG), pozdní sběr 2016, polosuché
Alkohol: 12 % obj., cukr: 11,4 g/l, kyseliny: 6 g/l
Výjimečné cuvée, u kterého můžeme zaznamenat jemné lipové tóny. Pojmenování vychází z latinského slova Tilia – Lípa. Všechny 3 odrůdy, obsažená v tomto cuvée pochází z ročníku 2016. Z každé si vínko uchovalo nejtypičtější znaky.
Sylvánské zelené, výběr z hroznů 2015, botrytický sběr, polosladké
Alkohol: 12,5 % obj., cukr: 28 g/l, kyseliny: 6,9 g/l
Přestože byl ročník 2015 pro mnoho vinařů komplikovaný, toto víno je jedno z nejpovedenějších. Díky kyselince se jedná o víno velmi šťavnaté i když s vyšším zbytkovým cukrem. Čím jsou vína sladší, tím je jejich výroba náročnější od sběru, přes kvašení až po lahvování. Veškerá vína tohoto vinařství zrají na povrchu a za pomoci řízeného kvašení.
Sauvignon, výběr z hroznů 2015, botrytický sběr, polosladké
Alkohol: 12,5 % obj., cukr: 24 g/l, kyseliny: 6,3 g/l
U tohoto vína nám bylo vysvětleno, že kopřivové tóny, na které byli konzumenti u odrůdy Sauvignon z dob minulých zvyklí, jsou v dnešním novodobém zpracovávání vín nežádoucí. U tohoto vzorku jsme mohli zaznamenat příjemné tóny černého bezu a zároveň jsme byli poučeni, že případné tóny kopřiv by byly znakem nedostatečné vyzrálosti hroznů, ze kterých je víno vyrobeno.
Chardonnay, výběr z hroznů 2017, botrytický sběr, polosladké
Alkohol: 12 % obj., cukr: 29,8 g/l, kyseliny: 6,5 g/l
Nejmladší víno, které nám bylo v tento degustační den představeno. Na dotaz pana Kontára, týkající se názorů účastníků ochutnávky na zaznamenané tóny tohoto Chardonnay, degustující identifikovali tóny meruňkové a citrusové. Přestože se jedná o víno polosladké, díky šťavnatosti se dá pít i méně vychlazené. Odrůda Chardonnay zaujímá zhruba 10 % rozlohy vinic ve vlastnictví pana Pechora.
Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2017, polosladké
Alkohol: 11,3 % obj., cukr: 19,8 g/l, kyseliny: 8,4 g/l
Pochází z vinařské oblasti s nejstaršími viničními tratěmi. Odrůda, o které se říká, že je odrůdou králů. Viniční trať pochází z roku 1942 a nachází se u Hustopečí. Příjemná kyselinka má nevtíravý, ale dlouhý vjem. Barva vína je i hlavně díky stáří viniční trati sytější a výraznější než u ostatních vzorků.
Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2017, botrytický sběr, polosladké
Alkohol: 11,6 % obj., cukr: 27,9 g/l, kyseliny: 8 g/l
Vynikající bílé víno botrytického sběru, které pochází z jiné viniční trati než předchozí vzorek. Hrozny byly vypěstovaných ve vinařské oblasti Morava, podoblasti Velkopavlovické, na viniční trati PUNTY. Barva je oproti předešlému vzorku světlejší.
Ryzlink rýnský, výběr z bobulí 2017, botrytický sběr, sladké
Alkohol: 10,7 % obj., cukr: 97,5 g/l, kyseliny: 7,8 g/l
Barva vína je sytější a temnější. Hrozny k výrobě pocházejí z Velkých Němčic. Vzhledem k tomu, že se jedná o vína s vysokým extraktem, která nejsou uměle doslazovaná.
Pálava, výběr z bobulí 2016, sladké
Alkohol: 12 % obj., cukr: 51,5 g/l, kyseliny: 5,9 g/l
Tato Pálava pochází z vinařské oblasti Morava, podoblasti Velkopavlovická, vinařská obec Velké Němčice, viniční trať Růžová Hora.
Ryzlink vlašský, výběr z bobulí 2014, botrytický sběr, sladké
Alkohol: 11,5 % obj., cukr: 42 g/l, kyseliny: 6,2 g/l
Tento Ryzlink vlašský je víno s plnou a harmonickou chutí, při této vyzrálosti hroznů a nižší sklizni je svěže pikantní a působí příjemným zralým dojmem.
Závěrečné hlasování dopadlo následovně:
1. Sylvánské zelené, výběr z hroznů 2015, botrytický sběr, polosladké
2. Sylvánské zelené, pozdní sběr 2016
3. Tramín červený, výběr z hroznů 2016, botrytický sběr, polosuché
3. Chardonnay, výběr z hroznů 2017, botrytický sběr, polosladké
Fotogalerie...
Zpět
Degustace 16. 11. 2018 PORTSKÉ a PORTUGALSKÉ VÍNO
Nabídka krásných dárkových sad - víno z našeho archivu
Vinařství
proč nakupovat právě u nás
- Prodej za ceny vinařů
- Doprava zdarma
- Věrnostní slevy
- Pouze kvalitní vína
- Na trhu od roku 2006
- E-shop roku
- Kamenná prodejna
- Garance spokojenosti
- Pravidelné degustace
- Vína s Vaším logem