Degustace 20. 10. 2017 Vinařství Štěpán Maňák

Publikováno: 1.11.2017

Výborná vína z Vinařství Štěpán Maňák nám přijel představit v páteční večer 20. 10. 2017 jeho zástupce pan Tomáš Lunga. Vinařství spadá pod Slováckou podoblast, sídlo má v Žádovicích u Kyjova a vlastní 25 ha vinic. Vzhledem k tomu, že úroda z těchto vinic nestačí pro produkci jeho vín, vinařství zhruba polovinu potřebných hroznů nakupuje u svých prověřených - dlouholetých dodavatelů. Co se týká problematiky výkupu hroznů, seznámil nás p. Lunga s rozdílnými zájmy vinařství oproti zájmům pěstitelů. Vinohradníci by úrodu chtěli sklízet co možná nejpozději, aby byl obsah cukru v hroznech co nejvyšší. Hlavním důvodem je fakt, že výkupní ceny takovýchto hroznů jsou vyšší, než u hroznů s nižším obsahem cukru, které se sklízí z vinohradů dříve a používají se k výrobě suchých vín. Většina vinařství však nemůže vyrábět jen vína s vyšším zbytkovým cukrem, takže v jejich zájmu je vykupovat hrozny sklizené z vinic dříve. Někteří producenti vína tak mohou být závislí na tom, jaké hrozny a v jakém období je jejich pěstitelé z vinohradů sklidí. Na druhou stranu v dnešní době má již většina vinařství své stálé dodavatele hroznů předem nasmlouvané a k tomu patří i dohodnuté vzájemné podmínky a požadavky.

Mimo jiné nám dále pan Lunga postupně představil všechny řady vín, do kterých jsou jejich produkty zařazovány. První jmenovanou byla řada MORAVIA LINE, kterou začalo vinařství vytvářet v roce 2015, hlavně s ohledem na gastro sektor. V Moravia Line jsou a i nadále budou každoročně produkována vína pouze suchá, 4 bílá a 2 červená, z odrůd, které se podaří sesbírat v kabinetní kvalitě bez vysokých zbytkových cukrů. Tím budou pro gastro sektor zajištěny každoročně dodávky vín v suchém provedení pro vinné karty, které se nebudou muset - z důvodu změny vyzrálosti vín - tak často měnit.

Dozvěděli jsme se také něco málo o letošní situaci, související s počasím, kdy oproti loňskému roku naštěstí mrazy Vinařství Maňák nepostihly vůbec a výjimečně mělo vinařství hroznů lehký nadbytek. Jednotlivá vína jsou ve vinařství uložená ve 41 tancích, u kterých je již před vinobraním rozvrženo, kam se která odrůda umístí. Díky tomu je tak dopředu známo, jaké množství hroznů bude pro jednotlivé tanky potřeba. Odběry hroznů od pěstitelů jsou ve vinařství každým rokem předem jasně dohodnuté a není možné hrozny nakupovat náhodně. Vinařství má v dnešní době svou vlastní láhvovací linku, která dokáže uzavírat láhve jak korkovými tak šroubovými uzávěry a nemusí využívat služeb mobilních linek. Navíc tato nová linka dokáže láhve po dodání ze skláren ještě i vymít. 

Novinkou vinařství bude letos první víno s obsahem alkoholu ve výši pouze 6 % a v souvislosti s ním, zmínil pan Lunga potřebu vinařství neustále vymýšlet pro své odběratele něco nového.  Krátce se také zmínil o vysazování nových odrůd, které jsou rezistentní a odolné nejen vůči mrazu, ale i chorobám. Mezi nejnovější vysazené odrůdy Vinařství Maňák patří Sauvignon Gris, Savilon, Sylvánské červené a argentinská odrůda Malbec. Vinařství se zaměřuje pouze na láhvová vína, neprodává vína sudová ani burčáky.  

Degustovaná vína:

Neuburské, pozdní sběr 2015, suché
Cukr: 6,1 g/l, kyseliny: 5,1 g/l
Víno, vyrobené z hroznů vypěstovaných v oblasti Novosedel, trati Kamenný vrch. První degustované víno patří do řady MORAVIA LINE.  Neuburské bylo jako mladé víno velmi neutrální, teď se u něj díky zrání začíná lehce zvýrazňovat aromatika.

Veltlínské zelené, pozdní sběr 2016, suché
Cukr: 4,7 g/l, kyseliny: 6 g/l
Mladé vínko, které bylo láhvováno před letošními prázdninami a již se pyšní zlatou medailí na Pardubickém festivalu vína 2017 (20. ročník) a zlatou medailí na Prag Wine Trophy 2017. Hrozny pochází z Novosedel, trati Kamenný vrch.  K výrobě tohoto vína jsou používané pouze přírodní odrůdové kvasinky a víno zraje v nerezových dvouplášťových tancích, kde je jeho kvašení řízené.

Sylvánské zelené, pozdní sběr 2016, suché
Cukr: 6 g/l, kyseliny: 5,6  g/l
Hrozny k výrobě pochází taktéž z oblasti Novosedel. Toto Sylvánské zelené získalo zlatou medaili na Grand Prix Vinex. K uzavření láhve je používán šroubový uzávěr, stejně jako jsou tyto uzávěry používány u aromatických odrůd typu Muškát moravský nebo Irsai Oliver a Pálava. Sylvánské zelené patřilo kdysi k nejrozšířenějším odrůdám, bohužel v posledních letech ho ubývá. Souvisí to především s jeho náročností při pěstování a náchylnosti k různým chorobám.

Sauvignon, pozdní sběr 2016, suché
Cukr: 5,5 g/l, kyseliny: 7,1 g/l
Poslední ze suchých vín pátečního večera, které patří k velmi oblíbeným vínům p. Lungy. Víno z vlastních hroznů Vinařství Maňák, pocházejících z trati Hýselská hora. Kyselinka výborně dotváří svěží chuť, stejně tak vůbec není na škodu obsah zbytkového cukru. U tohoto vína jsou ve vůni cítit tóny, dle kterých je možné identifikovat, že chutnáme opravdu Sauvignon.

Veltlínské zelené, výběr z hroznů 2016, polosladké
Cukr: 16,7 g/l, kyseliny: 5,8 g/l
Hrozny k výrobě tohoto vína pochází ze znojemské oblasti, z obce Miroslavi. Přestože má víno malinko vyšší zbytkový cukr, je velmi svěží a velice příjemné na pití. Jedná se o středně aromatické víno, které získalo nejednu medaili.

Pálava, výběr z hroznů 2016, polosladké
Cukr: 22,7 g/l, kyseliny: 5,7 g/l
Hrozny pochází přímo z Pálavy, z Pavlova z trati Slunečný vrch. Momentálně se jedná o TOP odrůdu České republiky. Tato Pálava je vyrobena metodou Sur lie, což znamená, že byla krášlená na kvasnicích. U této metody se odstraňují během čištění jen ty nejhrubší kaly a víno se dál promíchává na kvasnicích.

Ryzlink vlašský terroir, výběr z hroznů 2015, polosladké
Cukr: 32,6 g/l, kyseliny: 5,8 g/l
Ryzlink vlašský je bílé víno s plnou a harmonickou chutí, při větší vyzrálosti hroznů a nižší sklizni je svěže pikantní a ve vyšších stupních přívlastkových vín působí příjemným zralým dojmem. Hrozny použité k výrobě tohoto vína pocházejí z Mikulovské podoblasti, obce Novosedly, TERROIR KAMENNÝ VRCH. U vína jsou cítit oříškovo-medové tóny. Jedná se o velmi oceňované víno. Víno vyrobené metodou Sur lie, které se míchalo na kvasnicích.

Kerner, výběr z bobulí 2015, sladké
Cukr: 55 g/l, kyseliny: 6,8 g/l
Víno má svěží zelenožlutou barvu. Víno nezapře svůj původ. V krásné kompozici se zde snoubí ušlechtilost Ryzlinku rýnského a jemné muškátové až kořenité tóny Trolínského. V chuti jednoznačně dominuje harmonie. Ušlechtilé medové tóny jsou elegantně doplněny svěží kyselinkou. Hrozny pochází z vinic Vinařství Maňák z trati Fěruňk. Víno získalo spoustu zlatých medailí nejen na našich soutěžích a výstavách.

Zweigeltrebe rosé, pozdní sběr 2016, polosuché
Cukr:  10,6 g/l, kyseliny: 5,4 g/l
Víno syté lososové barvy s vůní jahodového kompotu. V chuti je plné, harmonické se svěží chutí jahod. Rosé vína produkovalo vinařství většinou max. 1 nebo 2, ale vzhledem k velkému zájmu a brzkému vyprodání vyrábí dnes růžových vín až 5.

Frankovka, pozdní sběr 2015, suché
Cukr: 1,5 g/l, kyseliny: 5,4 g/l
Víno je krásně strukturované. Barva je jasně rubínová. Ve vůni jsou příjemné tóny třešní a bobulového ovoce. Chuť je plná. Zatím ještě mladé vínko, neobsahuje vysoké třísloviny. K výrobě červených vín používají ve vinařství tzv. vinifikátory. Pokud vína kvasí se slupkami delší dobu, dostává se ze slupek a zrníček do vína větší množství tříslovin a taninů. Jestliže chceme mít ovocnější a svěžejší víno, musíme toto kvašení zastavit včas, což se provádí zahřátím.

André, výběr z hroznů 2015, suché
Cukr: 0,6 g/l, kyseliny: 6,4 g/l
Výborné červené víno, u něhož se perfektně potkaly kvality dřevěného dubového sudu s vynikajícím moravským červeným vínem, což těmto vínům dodává jedinečný charakter a eleganci. Hrozny k výrobě tohoto vína pocházejí z Mikulovské podoblasti, obce Novosedly a trati Růžová hora.

Alibernet barrique, pozdní sběr 2015, suché
Cukr: 1,6 g/l, kyseliny: 5,6 g/l
Chuť vína je plná, dlouhá s jemnými tóny vanilky a čokolády. Víno zrálo sudech barrique, kde získalo strukturu a hloubku. Víno je určeno milovníkům barrique vín.

 

Závěrečné hlasování dopadlo následovně:

1. Ryzlink vlašský terroir, výběr z hroznů 2015, polosladké

2. Alibernet barrique, pozdní sběr 2015, suché

3. Sauvignon, pozdní sběr 2016, suché

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Degustace 13. 10. 2017 Vinařství Pechor

Výjimečná degustace – co do skladby vín se konala v pátek 13. 10. 2017. Ještě na žádné degustaci v našem sklípku neměli její účastníci možnost ochutnat takové množství vín v botrytickém sběru, na jejichž pěstování a produkci se specializuje VINAŘSTVÍ PECHOR. U tohoto způsobu pěstování a výroby platí více, než kdekoliv jinde, že jak kvalitní hrozny vezeme z vinohradu, tak kvalitní budou vína.
Zobrazit celý článek

Degustace 22. 09. 2017 Vinařství Lahofer

Vinařství LAHOFER a jeho produkci vín nám přijel v pátek 22. 9. 2017 představit zástupce vinařství p. Petr Eller. Degustace byla velmi zajímavá, neboť jsme byli seznámeni nejen s historií a vývojem samotného vinařství, ale důkladněji také se Znojemskou vinařskou podoblastí. Ta je jednou z nejsevernějších v Evropě a vyznačuje se velmi teplými dny, avšak nepoměrně k nim chladnými nocemi.
Zobrazit celý článek

Vinařství

Hradil - VINAŘSTVÍ - Vinařství Hradil je malé rodinné vinařství s názvem Víno Hradil Čejkovice, nacházející se ve Velkopavlovické vinařské podoblasti v Čejkovicích u Hodonína, ve třetí největší vinařské obci na Moravě.Šoman - VINAŘSTVÍ - Vinařství Šoman je rodinná firma, která vyrábí víno od 9. 9. 1999. V současné době obdělává 10 ha vlastních vinic v integrované produkci. Zpracování hroznů probíhá v nově postavené moderní hale na okraji obce. Alexandre Relvas - Poměrně mladé, ale velmi perspektivní vinařství, nacházející se v oblasti Alentejo v Portugalsku. Vlastní přes 100 ha vinic v jižní části (oblast Alantejano) a dalších 200 ha vinic má smluvně zavázáno s místními pěstiteli. Santa Ema - V roce 1917 opustil Pedro Pavone-Voglino svoji rodnou Itálii, vinnou oblast v Piamonte a vydal se na dlouhou cestu do „nového světa“. Jeho odhodlání ho dovedlo až do Chile a umožnilo mu tak poznat krásu a jedinečnost údolí Maipo. Burmester - BURMESTER je tradiční výrobce portského vína z regionu Douro a velmi kvalitních vín z regionů Dão a Alentejo. Burmester se zaměřuje na vyváženost a styl vín jednotlivých řad.Moët & Chandon - Moët & Chandon je nejznámnější světová značka šumivých, šampaňských vín a sektů francouzského výrobce. Tradice výroby těchto vynikajících šampaňských nesoucí tuto značky sahá do historie více než 250 let. Hrabal - VINAŘSTVÍ - Jednoho podzimního dne se u láhve výtečného Veltlínu bratři Stanislav a Miroslav Hrabalovi rozhodli obnovit výrobu a prodej vín. Oprášili tak dlouho trvající tradici zpracování vína rodinou Hrabalových, kterou kdysi v roce 1966 zakládal otec Vác. Hrabal.Další vinařství

proč nakupovat právě u nás



Kategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné