Degustace 17. 05. 2019 Vinařství Prchal
V pátek navštívil naši vinotéku Vinostyl p. Rudolf Prchal, který je vlastníkem vinařství nesoucí jeho jméno. V minulosti své víno produkoval také pod zkratkou R2 - Rudolf 2. Degustační vzorky, které jsme mohli ten večer ochutnat, pocházely kompletně z posledního ročníku 2018 a zpracovávány byly v obci Nikolčice. Chod vinařství zajišťují 3 osoby, kromě p. Rudolfa Prchala je to jeho bratr Zdeněk – nejen na pozici vinohradníka a jeho dcera, věnující se propagaci (webovým stránkám, fotkám a textům).
Jedná se o typické rodinné vinařství, založené již v roce 2008. Pan Rudolf Prchal stejně jako p. Zdeněk Prchal jsou zaměstnáni na hlavní pracovní poměr v jiných společnostech a svému vínu se věnují ve volném čase. Na etiketách láhví můžeme nalézt adresu v Hustopečích – zde bydlí p. Rudolf Prchal, víno se však vyrábí v obci Nikolčice ve Velkopavlovické podoblasti. Terroire této oblasti je vlnitější, terasovitější, hornatější, jedná se o krajinu lemovanou kopečky. Např. cyklostezky se zde vlní neustále jak směrem nahoru tak dolů a vhodnější jsou pro cyklisty, kteří si nepotrpí na rovinatou krajinu.
Ročník 2018 zhodnotil pan vinař jako sušší. Úrodě hroznů velmi prospěl 1. týden v září, kdy na vinice zapršelo. Hrozny se krásně nalily a surovina byla mimořádná jak kvalitativně tak kvantitou. V případě některých odrůd se projevil tzv. syndrom jižních vín, takže byla mimořádně mohutnější a plnější, naproti tomu s nižší aromatikou. Klasickou devizou našich zeměpisných - severnějších šířek bývají bílá vína spíše velmi šťavnatá a aromatické odrůdy typicky voňavé. V tuto chvíli vlastní Vinařství Prchal 1 ha vlastních vinic, po dlouho očekávané digitalizaci by jeho majitelé rádi zažádali o možnost výsatby u dalších 2 hektarů, zejména na trati Zece. Odrůda Ryzlink rýnský je vysazena v menším množství v oblasti Hustopečí, ostatní hrozny potřebné k výrobě vín jsou nakupovány od stálých dodavatelů a pochází z terroire Nikolčic a Šitbořic, modré hrozny pocházejí v menší míře z Velkých Pavlovic.
Co se týká problematiky síření vín, snaží se ve vinařství ji používat pouze minimálně a na spodní povolené hranici. Stejně se staví pan vinař k používání kvasinek, protože se snaží vínům uchovat jejich unikátní, dokonalou, odrůdovou charakteristiku. V tuto chvíli vlastní Vinařství Prchal 1 ha vlastních vinic, po dlouho očekávané digitalizaci by rádi zažádali o možnost výsatby u dalších 2 hektarů a to na trati Zece.
Degustována byla následující vína:
Frankovka ROSÉ, pozdní sběr 2018, suché
Velmi freshová, jahodovo-malinová záležitost vhodná nejen pro letní období. Víno je harmonicky vyvážené co se týká poměru kyselin a cukru. Jemná mineralita je u tohoto ročníku výjimečná, hrozny Frankovky pochází z vlastní vinice, která je stará 40 let. Nachází se v Bořeticích, které jsou od Nikolčic trochu vzdálenější a z tohoto důvodu majitelé vinařství již nyní přemýšlejí, co zde po jejím vyklúčení vysadí. V tuto chvíli si půdní práce z důvodu vzdálenosti sami neprovádějí a nechávají si pomoci externě. Následné práce řezu a vinohradnické činnosti již probíhají v jejich režii.
Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2018, suché
Nejsušší víno dnešního večera. Hrozny použité k výrobě pocházejí z Mikulovska - obce Sedlec, viniční trati Kotel. Podloží této trati je písečné - půda je lehčí, což má za následek ovocnost vína s příjemným lipovým podtónem. Ve vínech z této oblasti pocházejících není možné hledat mineralitu. Lipové tóny jsou u tohoto Ryzlinku vlašského terroirovým znakem. Víno této odrůdy by rád p. Prchal nabízel každoročně, bohužel v ročníku 2017, z důvodu pomrzlých hroznů chyběl.
Veltlínské zelené, pozdní sběr 2018, suché
Hrozny použité k výrobě tohoto vína pocházejí ze Šitbořic a víno si tak nese znaky mikroterroire Nikolčic. Nakoupená surovina pochází ze společnosti, ve které je hlavním vinohradníkem pan Zdeněk Prchal. Vinice je zhruba 2-3 hektarová a je cca 40 let stará. I zde se uvažuje o jejím vyklúčení, protože starší vinohrady plodí již méně. Vedení keřů je zde vedeno ještě starým způsobem "na záclonu". Velkou nevýhodou těchto vinic je pracná údržba. Jedná se o lehce pepřnatý, kořenitý klon Veltlínu, který je vhodný pro fajnšmejkry. Velmi mohutné, plné a neobyčejné Veltlínské zelené.
Sauvignon, pozdní sběr 2018, suché
Víno je vyrobené z hroznů vypěstovaných na viniční trati Podlétně, která se nachází v Nikolčicích. Odtud je velmi krásný výhled na okolní terasy. Vinice je - stejně jako v případě předchozího Veltlínu stará téměř 40 let. Kdysi byl tento vinohrad velmi zanedbaný a zarostlý, ale po příkladné rekultivaci dává velmi kvalitní surovinu. Podloží je vápencové, ale lehčí s příměsí písku. Když k vínku přivoníme, rozvine se kompozice s tóny angreštu, rybízu až do do jemné nektarinky. V dochuti můžeme nalézt velmi jemnou mineralitu.
Kerner, pozdní sběr 2018, suché
Odrůda je křížencem Ryzlinku rýnského a Trolínského, které je paradoxně modrou odrůdou. Z hlediska křížení se vždy velmi vydaří odrůdy, u kterých je jedním z "rodičů" právě Ryzlink rýnský. Takováto křížení dle názoru pana Prchala nedopadnou nikdy špatně. Toto víno pan vinař upřednostňuje např. před aromatickým a většinou sladším Hibernalem. Hrozny použité k výrobě se urodily v Šitbořicích, na vinici relativně mladé (stáří 8-9 let). Víno se svěží, žlutozelenkavou barvou, které upoutá svým dokonalým aroma, jehož tóny zavání citrusy, rozkvetlou loukou a čerstvými bylinkami. Víno je šťavnaté, se stopami pomela. Někdy se říká, že je Kerner "koncentrovanějším "RÝŇÁKEM".
Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2018, suché
U Ryzlinku rýnského se můžeme setkat s několika charaktery. Prvním může být víno s tóny lipového květu nebo tóny meruňkovými, druhým nejznámějším charakterem je víno s tóny kořenitými, minerálními, při vyšší vyzrálosti až s tóny petrolejovými. Tento Ryzlink rýnský byl vyroben z hroznů pocházející z Nikolčic, viniční tratě Zece (cca 35 m n.m.). Ve Vinařství Prchal jsou na něj velmi pyšní, každoročně se vyznačuje dokonalým meruňkovým tónem a má žlutozelenkavou barvu. V chuti můžeme nalézt široký rozptyl zralého, tropického ovoce a rozinek. Ve víně vyniká harmonický poměr cukrů a kyselin.
Rulandské šedé, výběr z hroznů 2018, polosuché
Hrozny této odrůdy vynikají svou typickou, šedo-růžovou barvou, která byla v tomto ročníku díky bohatému slunečnímu svitu a vyzrálosti ještě o něco výraznější, než v předchozích letech. Dle slov p. Prchala i u ostatních vinařů jsou Rulandy šedé tohoto ročníku v barvě plnější a intenzivnější. Jedná se o těžké, mohutné víno, s karamelovo-medovými, až ovocnými tóny. Víno získalo již 2 zlaté medaile a to z Weinparade Poisdorf a Mikulovských vinných trhů 2019. Odrůda je nejpopularnějším a nejprodávanějším vínem i v tomto vinařství.
Chardonnay, pozdní sběr 2018, polosladké
Vůně tohoto vína se vymyká ostatním dosud degustovaným vzorků, neboť hrozny k jeho výrobě pocházejí z jiného regionu, a to z viniční tratě Turold, Mikulovské vinařské podoblasti. Jako odrůda je také schopná dozrávat do vyšších hodnot cukernatosti. Chardonnay je sice v pozdním sběru, ale již na horní hranici výběru z hroznů. Z ročníku 2018 se jedná o víno s nejvyšší hladinou zbytkového cukru. Při poválení vína ve skleničce a přivonění se nám rozvine kompozice tropických tónů, ale s nádherným jemným, minerálním tónem - znakem vín, pocházejících z oblasti Pálavy. Takovéto aroma - až do bílé čokolády, které zároveň kopíruje i dochuť vína, bychom jen těžko hledali u vín pocházejících např. z Velkopavlovické vinařské podoblasti nebo Hustopečí.
Pálava, pozdní sběr 2018, polosuché
Víno zlatožluté barvy s jiskrnými odlesky, jehož aroma je silné a ušlechtilé. Směs pomeranče a mandarinky doplňuje mohutné, citrusové tóny tohoto vína. Příjemný zbytkový cukr a svěží kyselinka dotváří plnou a zakulacenou chuť, se stopami kořenitosti.
Hibernal, výběr z hroznů 2018, polosuché
Víno, v jehož aroma dominuje zralá broskev s nektarinkou, doplněná o vůni lipového medu a kvetoucího černého bezu. Mohutné a zajímavé víno, které upoutá na první pohled zlatavou barvou se zelenkavými odlesky. Víno je v chuti příjemně kulaté a plné, nádherně se v ní doplňují zbytkový cukr s šťavnatou kyselinou. Excelentní víno, vhodné k ochutnávání, na které budou ústa dlouho vzpomínat. Doporučujeme v kombinaci s kořenitou a sladkou úpravou bílého masa, nebo k příjemnému posezení s lehkým zákuskem.
Cabernet Moravia, pozdní sběr 2018, suché
Víno s vůní černého bezu a borůvek, s lehkou stopou červené papriky, zaujme svou krásnou, temně rubínovou barvou. Chuť vína naznačuje ovocné, až marmeládové tóny doplněné o příjemnou tříslovinu.
Dornfelder, pozdní sběr 2018, suché
Víno má sytě fialovou barvu s tmavými okraji. Víno sametově hladké v chuti, s ovocnými tóny, které hraničí s marmeládovostí. V osobité vůni velmi pěkně vyniká směs zralého, lesního bobulového ovoce, bílého pepře a máty. V dochuti příjemně překvapí nasládlá tříslovina. Doporučuje se ke zvěřině a rafinovaným úpravám hovězích mas.
Merlot, výběr z hroznů 2018, suché
Chuť tohoto vína je sametově hladká s ovocnými tóny, které přechází do marmeládovosti a hořké čokolády. Ve velmi osobité vůni nalezneme směs zralého, lesního, bobulového ovoce, třešní a sušených švestek. V dochuti příjemně překvapí nasládlá tříslovina. Doporučujeme ke zvěřině a rafinovaným úpravám hovězího masa.
Pořadí hlasování o 3 nejchutnější vína večera:
1. Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2018, suché
2. Merlot, výběr z hroznů 2018, suché
3. Dornfelder, pozdní sběr 2018, suché
Fotogalerie...
Zpět
Degustace 12. 04. 2019 Vinařství Leoš Horák
Degustace 29. 03. 2019 Vinařství Vladimír Tetur
Vinařství
proč nakupovat právě u nás
- Prodej za ceny vinařů
- Doprava zdarma
- Věrnostní slevy
- Pouze kvalitní vína
- Na trhu od roku 2006
- E-shop roku
- Kamenná prodejna
- Garance spokojenosti
- Pravidelné degustace
- Vína s Vaším logem