Degustace 17. 10. 2014 Vinařství Volařík
V pátek 17. 10. 2014 proběhla v degustačním sklípku naší vinotéky další z degustací vína. Tentokrát jsme přivítali Vinařství Volařík z Mikulova, v zastoupení panem PhDr. Martinem Procházkou. Vinařství Volařík se oprávněně řadí mezi špičku svého řemesla a jejich víno právem obdrželo ty nejprestižnější ocenění, kterých lze v České republice dosáhnout. Mezi tyto ocenění patří… Vinař roku, kterého toto vinařství dosáhlo v roce 2011 a 2014, Champion Valtických trhů v rocích 2011, 2013, 2014, dále pak Champion Mikulovské vinařské podoblasti v rocích 2013 a 2014 a v neposlední řadě Král vín, které toto vinařství obdrželo v roce 2010, 2011, 2012 a 2014.
Pokud už mluvíme o oceněních, pan Procházka se o těchto „nálepkách“ také zmínil. Podle jeho slov není nálepka jako nálepka a ocenění jako ocenění. Soutěží na Moravě je totiž tolik, že se z toho stal plnohodnotný business. Business pro ty, kteří soutěže pořádají. Nejen, že vinařství zaplatí za registrační poplatky za každé víno, které do soutěže přihlásí. Ale také, po případné výhře, se medaile ve formě nálepek kupují, nedostávají se. Proto také Vinařství Volařík zvažuje, do které soutěže se přihlásí a následně, kterou tuto „nálepku“ si zakoupí. Mezi nejdůležitější soutěže, a obchodně největší dopad má Vinař roku, Salón vín a Král vín.
Vinařství Volařík se řadí mezi menší až středně velká vinařství, pracuje v něm 18 kmenových zaměstnanců. Produkuje okolo 200 -220 tisíc láhví vína ročně a má okolo 100 ha vinic. Sto hektarů je skutečně hodně, ale podle pana Procházky je v současnosti okolo 20-30 ha těchto vinic vytlučených. Také na toto téma podotkl, že okolo padesáti procent hroznů prodají. Ve Vinařství Volařík dělají vše okolo sklizně ručně a většinu vinic mají v režimu integrované produkce.
Mimo jiné jsme se také dozvěděli něco o zaměstnancích vinařství, o jejich pracovní náplni a podmínkách, které k práci mají. A to například, že kmenoví zaměstnanci nepřicházejí v zimním období o práci, jak se to často stává v jiných vinařstvích. Také, že jsou na tom lépe platově než jinde. Dovolím si říci, že toto vinařství umí práci svých zaměstnanců ocenit a můžeme o něm říct, že zaměstnanci pro ně nejsou jen pracovní silou, ale rodinou.
Na tuto degustaci si pan Procházka, pro naše milovníky vína, připravil jedenáct vzorků. Ovšem než přejdeme k samotným vínům, připomeneme si historii vinařství, která byla během večera také zmíněna.
Zakladatelem Vinařství Volařík, které vstoupilo na trh s tímto označením v roce 2007, je Ing. Miroslav Volařík. Samozřejmě se toto vinařství neobjevilo z ničeho. Vinařství Volařík má dlouhou historii táhnoucí se až ke konci druhé světové války, kdy se pan Leopold Volařík naučil vinohradnickému a vinařskému umění od německých starousedlíků. Rozvoj vinařství však přerušila násilná kolektivizace, kdy mu bylo ponecháno pouhých 10 arů vinic pro soukromou potřebu, a návrat k vinařství byl možný až po roce 1989, kdy byly vinice navráceny původním majitelům v restituci. Můžeme tedy říct, že i přes nepřízeň osudu se Vinařství Volařík dokázalo zařadit mezi nejlepší vinařství, které u nás máme. Vinařství nyní obhospodařuje okolo 100 ha vlastních vinic, z toho 4,2 ha v režimu ekologického zemědělství. Vyrábí přívlastková, zejména bílá vína. Při pěstování si zakládá na kvalitě hrozna a při zpracování využívá nejnovější technologie a poznatky. Vinařství klade velký důraz na polohu vinic a vytváří vlastní řadu terroirových vín, z nichž jedno jsme měli tu čest na naší degustaci ochutnat. Vinařství Volařík se soustředí především na odrůdy, které odpovídají charakteru půdy a mikroklimatu místa, kde jsou vinice vysázeny. Pan Procházka podotkl že, nikde jinde ve světě není zvykem, aby se v dané oblasti pěstovalo mnoho odrůd révy vinné a to z jednoduchého důvodu, že proč pěstovat desítky odrůd, když můžeme mít jednu, s nichž víno nemá konkurenci. A tohoto se Vinařství Volařík snaží také držet. Jak sám pan procházka řekl…Proč dělat desítky druhů vín, které budou průměrné, ale ne vynikající. Když se můžeme soustředit jen na několik a ty dělat ve vynikající kvalitě.
Závěrem, než přejdeme k samotným vínům, musím podotknout, že pan Procházka zvládl degustaci jako profesionál, čímž samozřejmě je. Dotazy zodpovídal skutečně poctivě a prokládal své vyprávění vtipnými postřehy, které jistě ocenili všichni přítomní. Nejednou se stalo, že takový jemně vložený vtípek odboural atmosféru a způsobil, že všichni přítomni si večer užili se vším, co k tomu patří.
Na tuto degustaci přivezl pan Procházka jedenáct vzorků, deset bylo bílých vín a jedno bylo perlivé rosé. Jako první se nám představil:
Tramín červený, pozdní sběr 2013, suché: Toto víno pochází z katastru obce Perná, z vinice U Boží muky, což je spíše níže položená vinice, která je vhodná právě pro tyto aromatičtější odrůdy. Tramín není úplně typická odrůda na začátek degustace, ale pan Procházka to vysvětlil tím, že tento konkrétní Tramín je dělaný tak, aby byl lehký, suchý a příjemně navodil smysly pro další prochutnávání.
- Vůně: Krásná harmonická vůně s nádechem fialek.
- Chuť: Plná, extraktivní, harmonická s vyváženou kombinaci cukru a kyselinky, s projevem exotického ovoce.
- Alkohol: 13,5%
- Kyselina: 5,8 g/l.
- Zbytkový cukr: 6,7 g/l.
- Ocenění: Festwine – stříbrná medaile
Veltlínské zelené, pozdní sběr 2013, suché: Jedná se o víno, které se nacházelo ve vítězné kolekci vín ze soutěže Vinař roku. Pochází z katastru obce Perná, z vinice Věstoňsko, kde se nachází 4 ha této odrůdy, a právě proto se v tomto vinařství rozhodli dělat tři podoby Veltlínu. A to kabinetní, poté pozdní sběr a terrior.
- Vůně: Ve vůni dominuje čerstvě pomletý pepř, kandované ovoce a papája.
- Chuť: Silně minerální, těžká, olejovitá opět s nádechem po čerstvě rozemletém pepři.
- Barva: Výrazná, nazelenalá.
- Alkohol: 12,5%
- Kyselina: 7,2 g/l.
- Zbytkový cukr: 8,4 g/l.
- Ocenění: Vinař roku 2014
Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2013, suché: Toto víno pochází z katastrů obce Perná, vinice Purmice. Na této vinici pěstují čtyři odrůdy révy vinné a to Ryzlink vlašský, Pálava, Chardonney a Ryzlink rýnský. Tato vinice má velmi herbální a minerální charakter, což je v tomto víně cítit. Konkrétně v tomto víně lze cítit i lehký nádech hub. Tento Ryzlink se také nacházel ve vítězné kolekci soutěže Vinař roku a byl šampiónem suchých vín na soutěži Král vín.
- Vůně: Vůně je silně minerální, kovová s příjemným ořechovým podtónem.
- Chuť: Silně minerální se slaněkovovou dochutí, které je pro Pálavské vlašáky typická.
- Alkohol: 13,5%
- Kyselina: 7,3 g/l.
- Zbytkový cukr: 4,2 g/l.
Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2013, polosuché: Je to víno z tzv. „panenské“ sklizně. Panenské proto, že je to první sběr hroznů z dané vinice. Toto víno pochází z katastru obce Březí, vinice Ořechová hora. Ryzlink rýnský patří mezi historicky nejtypičtější odrůdy u nás. Toto konkrétní víno je plnější s nádhernou vůní sušených meruněk.
- Vůně: Ve vůni bortrytické tóny s kombinací sušených meruněk.
- Chuť: Chuť je plná, extraktivní, s minerální kyselinkou a olejovou perzistencí.
- Alkohol: 13%
- Kyselina: 7,4 g/l.
- Zbytkový cukr: 14 g/l.
- Ocenění: Víno a delikatesy 2014 – stříbrný pohár, Oenoforum 2014 - zlatá medaile, Weinparade Poysdorf 2014 - stříbrná medaile, Král vín 2014 - vítězná kolekce
Rulandské bílé, pozdní sběr 2013, polosuché: Toto víno pochází z katastru obce Dolní Dunajovice, vinice Plotny. První zástupce Rulandského bílého dnes večer a to Rulandské bílé, základní řada Vinařství Volařík. Rulandské bílé je odrůda, která si zaslouží pozornost, protože k vinařství České republiky neodmyslitelně patří.
- Vůně: Vůně nabízí lískové oříšky, med, přezrálý grep, ananas, nebo zelený banán.
- Chuť: Chuť je minerálně slaná s příjemnými tóny citrusů, limetky a manga. Vše doplňuje svěží kyselinka.
- Alkohol: 12,6%
- Kyselina: 8,1 g/l.
- Zbytkový cukr: 14,1 g/l.
Chardonnay, pozdní sběr 2013, polosladké: Další ze zástupců vítězné kolekce, tentokrát soutěží Král vín 2014 a Vinař roku 2014. Toto víno pochází z katastru obce Perná, z vinice Purmice.
Krásně aromatické a výrazná a velmi příjemně pitelná. Velmi vhodné víno na archivaci, doporučená doba čtyři až pět let.
- Vůně: Velmi agresivní aromatika po sušené pomerančové kůře s dovůní po přezrálém banánu.
- Chuť: Chuť je minerálně slaná s dominantou ovocnosti, vysoké extraktivnosti a plnosti.
- Alkohol: 12,5%
- Kyselina: 8,8 g/l.
- Zbytkový cukr: 20,7 g/l.
- Ocenění: Valtické vinné trhy 2014 – Diplom, Král vín 2014 - vítězná kolekce, Vinař roku 2014 - vítězná kolekce.
Johanniter, pozdní sběr 2013, polosuché: Johanniter patří do nové řady Organic, která označuje vína z ekologické produkce. Mezi řadu organic patří odrůdy Johanniter, Saphira a Hibernal.
Johanniter je zemité víno, ne moc aromatické. I přes to, je to víno, které je zajímavé, jemné a elegantní. Toto skvělé víno pochází z katastru obce Perná z vinice Věstoňsko.
- Vůně: Ve vůni má příjemné autolýzové tóny díky dlouhému ležení na kvasnicích, lehký petrolejový projev doplňuje podtón kvetoucích lip.
- Chuť: Chuť je plná, postavená na kyselině a vysokém extraktu, olejovitá, s náznakem máslových hrušek.
- Alkohol: 13,5%
- Kyselina: 6,2 g/l.
- Zbytkový cukr: 12,2g/l.
Saphira, pozdní sběr 2013, polosladké: Saphira, jako produkt ekologického zemědělství, je jednou ze tří odrůd nové řady Organic. Tak jako Johanniter i toto víno pochází z katastru obce Perná z vinice Věstoňsko. Saphira je líbivé, šťavnaté a voňavé víno, které by měl ochutnat každý.
- Vůně: Divoké kvašení dalo vínu výraznou vůni po grepu s lehkým citrusovo-medovým podtónem.
- Chuť: Chuť je plná, extraktivně nasládlá s příjemnou kyselinkou a lehkou divokostí díky spontánnímu kvašení.
- Alkohol: 12,5%
- Kyselina: 7 g/l.
- Zbytkový cukr: 22,5 g/l.
Rulandské bílé Terroir, výběr z hroznů 2012, polosladké: Jediný dnešní zástupce „terroirové“ řady. Což je speciální řada vinařství, ve které se nachází vína, která jsou jedinečná a nezaměnitelná. Toto konkrétní víno pochází z katastru obce Dolní Dunajovice z vinice Zimní vrch.
Terroir - výraz, který pochází z francouzštiny a volný překlad je „pocházející z rodné hroudy“. Ve vinařství to znamená vína, která prezentují dané vinařství.
- Vůně: Ve vůni nám toto víno nabízí vůni manga, meruňky a kdouloně.
- Chuť: Chuť je plná, extraktivní a velice ovocná - dominuje ananas a papája.
- Alkohol: 14%
- Kyselina: 8 g/l.
- Zbytkový cukr: 29,9 g/l.
Pálava, výběr z hroznů 2013, polosladké: Toto víno pochází z katastru obce Bavory, z vinice Anenský vrch. Velmi příjemné víno s jemnou kyselinkou, která vyvažuje sladkost této odrůdy.
- Vůně: Ve vůni tohoto vína můžeme objevit liči, mandarinku a karamel.
- Chuť: V chuti převládají ovocné tóny - přezrálá meruňka, mandarinky ve sladkém nálevu, nektarinky a opět liči.
- Alkohol: 12,5%
- Kyselina: 6,4 g/l.
- Zbytkový cukr: 41,1 g/l.
Merlito rosé, perlivé víno 2013, sladké: Pocházející z katastru obce Březí z vinice Liščí vrch. Svěží perlivé rosé víno z odrůdy Merlot. Zbytkový cukr nádherně vyvažuje příjemná kyselinka a jemné perlení. V osvěžující vůni i chuti jednoznačně dominují zavařené jahody. Nejsladší víno tohoto večera.
- Alkohol: 10 obj. %
- Kyselina: 6,8 g/l.
- Zbytkový cukr: 54,8 g/l.
- Ocenění: Festwine 2014 - stříbrná medaile, Prague Wine Trophy 2014 - Prague silver.
Na závěr jsme jako pokaždé hlasovali o nejlepším víně večera. A toto jsou tři nejlepší:
1. Tramín červený, pozdní sběr 2013, suché.
2. Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2013, polosuché…Rulandské bílé Terroir, výběr z hroznů 2012, polosladké
3. Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2013, suché.
Veškerá vína z této degustace naleznete ZDE
Zpět
Degustace 26. 09. 2014 Vinařství Stanislav Konečný
Historie pěstování vín na území jižní Moravy
Vinařství
proč nakupovat právě u nás
- Prodej za ceny vinařů
- Doprava zdarma
- Věrnostní slevy
- Pouze kvalitní vína
- Na trhu od roku 2006
- E-shop roku
- Kamenná prodejna
- Garance spokojenosti
- Pravidelné degustace
- Vína s Vaším logem