Degustace 27. 4. 2018 Vinařství Pod Kumstátem

Publikováno: 3.5.2018

Poslední dubnový pátek k nám na první degustaci u nás, přijel svá vína představit p. Valihrach, jeden z majitelů Vinařství Pod Kumstátem. Vinařství sídlí v Krumvíři, malé obci čítající cca 1200 obyvatel, na trase mezi Brnem a Hodonínem. Viniční tratě spadají pod Velkopavlovickou podoblast. V současné době hospodaří rodina Valihrachova na 4,5 ha vlastních vinic, o které se starají pouze rodinní příslušníci, tzn. p. Valihrach s bratrem a rodiči. Jelikož produkce z vlastního vinohradu nepokryje zcela potřebu hroznů, část se jich nakupuje od prověřených dodavatelů - sousedících pěstitelů vinné révy a to pouze z Krumvíře. Roční produkce činí cca 50 000 láhví. Vzhledem k tomu, že se obec nachází v nadmořské výšce pouze 87 m n. m., kořeny vinic mnohdy sahají až do 40metrové hloubky - do míst korálů z dob třetihorního moře. Ve vínech z těchto vinic jsou tak patrné mimořádné minerální tóny. Sběr hroznů probíhá ve vinařství také dle hodnot PH, hlavně z důvodu lepší aromatiky ve vínech. Při velmi nízkém PH totiž dochází k zaražení aromatických látek a vína jsou fádní. Za historický milník je považován ve vinařství rok 2012, kdy bylo pořízeno kompletní vybavení pro technologii řízeného kvašení. V roce 2013 byl pak zrekonstruován ležácký sklep. Degustační listina pro tento večer začínala netypicky, a to červeným vínem odrůdy Rulandské modré. Víno, které p. Valihrach úmyslně zařazuje na počátek degustace, abychom si mohli vhodně neutralizovat a připravit chuťové buňky.

Rulandské modré, výběr z hroznů, 2015, suché. Alkohol:12 %, cukr: 0,7 g/l, kyseliny: 5,3 g/l.
Červené víno světlejší cihlové barvy, vyrobené kryomacerací, kdy byly hrozny po dovozu z vinohradu ihned pomlety a následný rmut schlazen při 0-3 stupních. Aby víno načerpalo ze slupek typické ovocné tóny, leželo takto na slupkách 11 dní. Víno je lehké, svěží, ovocnější, nejedná se o typické těžké červené víno. Odrůda Rulandské modré je považována za prapůvodce většiny červených odrůd.

Zweigeltrebe ROSÉ, pozdní sběr, 2016, polosuché. Alkohol: 11 %, cukr: 6,3 g/l, kyseliny: 6 g/l.
Zweigeltrebe se jeví p. Valihrachovi jako odrůda nejvhodnější pro výrobu ROSÉ vín, neboť je velmi pěkně aromatická. Můžeme cítit tóny rozkvetlých stromů. Jakmile se hrozny pomelou, nechávají se ležet 1,5 - 2 hodiny na slupkách a ihned se lisují. Toto rosé je jemné lososové barvy. U růžového vína ve vinařství odstíny v barvě vůbec neřeší, barvu neovlivňují a ponechávají každoročně tak, jak vyteče z lisu. Odrůda Zweigeltrebe vznikla křížením matky: Svatovavřineckého + otce: Frankovky, kdy po matce-SVV je v chuti jemnější, např. proti odrůdě André, která vznikla křížením matky: Frankovky a otce: Svatovavřineckého a je v chuti ostřejší. U červených vín vychází tóny do povidlových nuancí, černého bezu a ostružin. 

Muškát moravský, moravské zemské, 2016, polosuché. Alkohol: 11,5 %, cukr: 7 g/l, kyseliny: 6 g/l
Ideální vínko, pokud má dle názoru p. Valihracha okolo 6 g kyselin, které pomáhají víno udržovat v dobré kondici, protože bez kyselin probíhá stárnutí vín rychleji. Velmi známá odrůda, vyšlechtěná v Polešovicích z odrůd Muškát Ottonel a Prachttraube. Někdy bývá nazývána jako MOPR. Co se týká vůně Muškátu, tak bývá často ovlivňována typem roku, kdy v případě méně vyzrálých hroznů můžeme cítit tóny zelených listů, v případě perfektní vyzrálosti jsou tóny do muškátových květů. Výborně se snoubí se sýry, pokrmy z ryb nebo těstovinovými saláty. 

Chardonnay, pozdní sběr, 2016, polosuché. Alkohol: 11,5 %, cukr: 16,4 g/l, kyseliny: 7,3 g/l.
Hrozny sbírány při 22,5 stupních cukernatosti. Nejznámější odrůda na světě, zejména díky šampaňským vínům, které se vyrábí jako cuvée z vín Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské modré, Pinot Meunier a dalších. U Chardonnay většinou můžeme cítit tóny tropického ovoce, např. ananas nebo přezrálý banán. Víno je velmi vhodné na archivaci, má vyrovnanou hranici kyselin. Odrůda je příbuzná Rulandským vínům, zejména co se týká podoby vinných keřů. Dříve tak mohlo docházet k záměně ve vinohradech neboť Chardonnay před revolucí nebylo v Česku až tak známé.
Zlatá medaile Galerie rulandských vín 2017

Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2016, polosuché. Alkohol: 11,5 %, cukr: 13,3 g/l, kyseliny: 5,6 g/l.
Bývá velmi často spojován s Ryzlinkem rýnským, přestože s ním nemá nic společného. Bohužel v minulých dobách byla odrůda Ryzlink vlašský považována spíše za „béčkovou“ odrůdu, v dnešní době je její popularita zase na vzestupu. Ryzlink vlašský ve vinohradu velmi dobře plodí a v dobách bez redukce ve vinici bylo hroznů velké množství, nicméně nebyly tak kvalitní, hrozny neměly vysoký extrakt a nebyly „plné“. Pokud se provádí promyšlená redukce a ponechá se keři cca 1,5 kg hroznů, jsou ve vysoké kvalitě, „nabušené“ a umí pěkně vonět.

Veltlínské zelené, moravské zemské, 2016, polosuché. Alkohol: 12 %, cukr: 12 g/l, kyseliny: 7 g/l.
Tato odrůda je vzhledem k poloze viničních tratí velmi odlišná např. od Veltlínů z Mikulovska. Pokud je víno zatříděno jako „moravské zemské“, neznamená to, že by bylo méně kvalitní nebo uměle doslazované, může se jen jednat o méně početnou šarži, v případě které by bylo jiné zatřídění neadekvátně finančně náročné. Kromě květinových tónů je možné v nich nalézt i tóny pomletého pepře.

Sauvignon, pozdní sběr, 2016, polosuché. Alkohol: 11,5 %, cukr: 8,4 g/l, kyseliny: 6,7 g/l.
U této odrůdy je možné v případě nedostatečně vyzrálých hroznů vysledovat čisté kopřivové tóny –  což bylo běžné v dobách minulých, kdy se ve vinohradech pěstovaly hrozny zejména na vysoký výnos, bez ohledu na kvalitu. Dnes se můžeme setkat se Sauvignony čistě ovocných, broskvových až bezových tónů. V případě perfektní vyzrálosti hroznů a správném ležení vína v láhvi je možné přes medovinku identifikovat až angreštové tóny.
Bronzová medaile Texas International Wine Competition

Sylvánské zelené, pozdní sběr, 2016, polosladké. Alkohol: 11,5 %, cukr: 17,8 g/l, kyseliny: 7 g/l.
Extraktivní víno s vyšší kyselinou, lehkým zbytkovým cukrem, který je doplněn vůní tropického ovoce. Málo pěstovaná odrůda, která pomalu mizí z vinoték a prodejen s vínem, protože je velmi náročná na vinohradnické zelené práce.
Stříbrná medaile GRAND PRIX AUSTERLITZ 2016
Stříbrná medaile TERRAVINO ISRAEL 2016

Ryzlink rýnský, pozdní sběr, 2016, polosladké. Alkohol: 10 %, cukr: 32,9 g/l, kyseliny: 7,4 g/l.
Vína z této odrůdy jsou vhodná k archivaci, mívají velmi dobrý obsah kvalitních kyselinek a extraktu. Z hlediska aromatiky bývají velmi dobře rozpoznatelné tóny lipového květu. Z Ryzlinku rýnského byla vyšlechtěna odrůda Bzenecká Lipka, která jde, co se týká aromatických bezových tónů, ještě o něco dále. Aby se tento Ryzlink rýnský nemusel odkyselovat, byla úmyslně ponechána i vyšší hladina přírodního hroznového cukru.

Pinot Noir, claret fresh, pozdní sběr, 2016, polosladké. Alkohol: 10,5 %, cukr: 22,2 g/l, kyseliny: 6,6 g/l.
Název je složen z originálního pojmenování odrůdy Rulandské (burgundské) modré-Pinot Noir, claret-z červených hroznů vyrobené bílé víno a fresh-díky lehké perličce a svěžesti, která je patrná při napití. Po přivonění k Pinotům je možné cítit tóny hrušky-máslovky. Víno má určitě potenciál i k delšímu ležení. Lehčí letní víno, vhodné k bazénům ;-).
Stříbrná medaile Texas International Wine Competition

Hibernal, moravské zemské, 2016, sladké. Alkohol: 10 %, cukr: 46,1 g/l, kyseliny: 7,6 g/l.
Velmi oblíbená interspecifická odrůda, nemá sklony k chorobám, dobře se ve vinohradu sbírá a péče o ní není náročná, jako u jiných odrůd. Vznikla křížením Ryzlinku rýnského a Seibelu, jedná se o velmi pěkně aromatickou odrůdu. Hrozen Hibernalu není zelený nebo bílý, je barevně podobný trochu Rulandskému šedému – tzn. jde do naoranžovělých nebo narůžovělých odstínů.

Závěrečné hlasování o nejlepší 3 vína večera dopadlo následovně:

1. Veltlínské zelené, moravské zemské, 2016, polosuché

2. Sylvánské zelené, pozdní sběr, 2016, polosladké

3. Chardonnay, pozdní sběr, 2016, polosuché a Sauvignon, pozdní sběr, 2016, polosuché

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Pozvánka na degustaci vín 22. 6. 2018

Srdečně zveme všechny milovníky vína z produkce VINAŘSTVÍ FRANTIŠEK MÁDL - MALÝ VINAŘ, na degustaci konanou 22. 6. 2018 od 18:30 hod. v naší vinotéce. Tato degustace bude zároveň poslední degustací před prázdninami. Pro informace o volných místech volejte: 774 378 712.
Zobrazit celý článek

Degustace 13. 04. 2018 Vinařství Vladimír Tetur

V pátek 13. 4. 2018 jsme na - opět dlouho dopředu vyprodané - degustaci přivítali p. Vladimíra Tetura. Degustační listina jako vždy, v případě jeho vinařství, neobsahovala zařazení vín dle obsahu zbytkového cukru a kyselin, aby si hosté mohli jednotlivé vzorky vyhodnotit prostým "chutná" nebo "nechutná". Takovéto hodnocení je dle názoru majitele vinařství - pro degustující nejzásadnější na jejich další cestě za poznáváním vín.
Zobrazit celý článek

Vinařství

Weingut Andrzej Greszta - Vinice tohoto moselského vinařství se nachází v okrese Kröv. Zaměřují se zejména na odrůdu Ryzlink rýnský, kde na svět přišel první ročník v roce 2006. Tesařík - VINAŘSTVÍ - Vinařství hospodaří na 12 hektarech vlastních vinic s počtem sazenic cca 50 000 keřů. Viniční trať Slovenské ve Velkopavlovické podoblasti, která byla vysázená v roce 2002, jim produkuje velmi kvalitní hroznyDufek - Vinařství - Rodinné Vinařství Josef DUFEK se nachází ve vinařské obci Svatobořice-Mistřín, v srdci Moravského Slovácka. Obec s bohatou kulturní tradicí s krásnými kroji má neméně bohaté tradice vinařské. Na tyto tradice navazuje také vinařství, jehož počátky sahají aFamilia Schroeder - Vinařství postavené v náročných technologických standartech a vinice o rozloze 135 hektarů, na kterých jsou pěstovány různé odrůdy, jako jsou Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot, Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Torrontés a Chardonnay, byly navrženy tak, aby uVinselekt Michlovský - VINAŘSTVÍ - Firma Doc. Ing. Miloše Michlovského, DrSc. završuje pěstování révy vinné produkcí vín nejvyšších jakostních stupňů. Mladý podnik vznikl v roce 1993 a produkoval především vína určená pro zpracování na sekty. V roce 1995 začala firma plnit svá nejlepší vínRéva Rakvice s.r.o. - Réva Rakvice s.r.o. je vinařská společnost, která sídlí v tradiční vinařské obci Rakvice. Historie vzniku firmy se začala psát v již roce 1995. Réva Rakvice hospodaří na vinicích vinařských obcí Rakvice a Hustopeče o rozloze 120 ha. Fernando de Castilla - Sklepy Vinařství Rey Fernando de Castilla se nachází v historickém centru města Jerez. Sherry nejdříve zraje v nových sudech z francouzského a amerického dubu a poté po dlouhou dobu v sude...Další vinařství

proč nakupovat právě u nás



Kategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné